Tennessee Baseball Report

High School Baseball Record Book

Remember to Refresh Browser if you don't see updates

We need the help of fans, coaches, newspaper journalists across the state of Tennessee. Contact us at State Records @ tbca.org with any record or category which you believe deserves to be mentioned. To submit a record, simply fill out the form on this website and it will be automatically sent to my email address. Thank you very much for your help.

TEAM RECORDS
INDIVIDUAL RECORDS


HITS  RUNS  2B  3B  HR  GSLAMS  RBI  BAVG  BB  HBP
    SB   PITCHING - WINS   SHUTOUTS  ERA  NO HITTERS
    K's   IP   SAVES  DEFENSE  COACHING WINS
MOST STATE CHAMPIONSHIPS (Minimum 3)
Christian Brothers 12
Farragut  9
Goodpasture  8
David Lipscomb  7
Chattanooga Central  5
Brentwood Academy  5
ECS  5
USJ  5
Franklin Road Academy  4
Science Hill  4
Unicoi County  4
MBA  4
McGavock  3
Marshall County  3
Germantown  3

CONSECUTIVE STATE CHAMPIONSHIPS

Farragut 4  2008-2011
Brentwood Academy 3  2008-10
Decatur Co. - Riverside 3  2009-11
Chattanooga Central 2  1955-56
Christian Brothers 2  1958-59, 2000-01
Science Hill 2  1962-63
Unicoi County 2  1991-92
Marshall County 2  1993-94
Oakland 2  1999-2000
University School of Jackson 2  2001-02
Farragut 2  2003-04
Goodpasture 2  2007-08

WINS IN A SEASON  (Minimum 37)

Farragut 48  2003
Farragut 46  2004
USJ 43  2003
Farragut 43  2008
Murfreesboro Oakland 42  2007
Farragut 42  2010
Unicoi County 41  1985
Christian Brothers 41  2000
Milan 41  2004
USJ 41  2004
USJ 41  2007
Collierville 41  2010
Farragut 41  2015
Germantown 40  1998
Oakland 40  2000
University School of Jackson 40  2002
Goodpasture 40  2004
Overton 40  2005
Bartlett 40  2007
Christian Brothers 40  2007
Bartlett 40  2008
Dyer Co. 40  2009
Pigeon Forge 40  2009
Chattanooga Central 39  1985
McGavock 39  1986
Unicoi County 39  1988
Dobyns-Bennett 39  1999
Walker Valley 39  2004
Christian Brothers 39  2006
Farragut 39  2009
Pigeon Forge 39  2013
Upperman 38  1984
Unicoi County 38  1986
Unicoi County 38  1987
Germantown 38  1995
Oakland 38  1999
Hardin County 38  2001
Mt. Pleasant 38  2004
Friendship Christian 38  2005
Goodpasture 38  2007
Goodpasture 38  2008
JCS 38  2010
Goodpasture 38  2012
Jackson Christian 38  2014

UNDEFEATED SEASONS

Chattanooga City 19-0     1950
Marshall County 31-0     1983
Evangelical Christian School 30-0     1989
Knoxville Central 31-0     1990
Germantown 38-0     1995

CONSECUTIVE WINS (more than one season)

Unicoi County 55     1984-1985
Farragut 48/49?  2003-04
Spring Hill 44 and counting 2016-17
Germantown 43  1995-96

LONGEST GAMES (INNINGS)

Arlington vs Germantown  (4-3 A) 18  2011  5/20
CBHS vs MUS (3-2, CB) 17  2013  5/8
Science Hill vs TC Roberrson VA  (8-5 TCR) 16  2017  3/29
Goodpasture vs. Overton (8-7, GP) 15  1998
Chester Co. vs. Lewis Co. (9-5, CC) 15  2002  4/20
USJ vs Chester Co. (11-10, USJ) 14  2003  4/17
Chester Co. vs Crockett Co. (10-9 Chester) 14  2007  4/13
Cascade vs Columbia Academy (5-4 Cas) 14  2009  4/3
Munford vs Brighton (5-4 M) 14  2017  5/4

OFFENSE

BATTING                                  MOST RUNS SCORED                         SEASON

Unicoi County   (* national record) 590*     1985
Farragut 504       2003
Farragut 484       2004
Dobyns Bennett 476       1999
Lookout Valley 474       2008
Farragut 463       2008
Jackson Christian 451       2003
Upperman 443       1985
USJ 428       2002
USJ 428       2005
USJ 423       1998
Goodpasture 422       2004
USJ 420       1999
Bartlett 416       2007
CBHS 408       2005
Tennessee
405       2018
Germantown 395       1992
Lexington
395       2011
CBHS 393       2004
Franklin 391       2006
Germantown 386       1996
Hardin County 384       2001
Lexington 383       2002
Baylor 383       2006
DCA 380       2010
Jackson Christian 373       1999
USJ 373       2001
Lookout Valley 369       1997
Jackson Christian 365       2002
Lookout Valley 364       1998
Jackson Christian 356       2000
Germantown 354       1998
Farragut
350       2011
Davidson Academy 347       2003
Rockwood 347       2004
Lexington 342       2001
Decatur Co. Riverside 342       2009

GAME (ONE TEAM) minimum 25

Unicoi County (v Mt. Heritage NC) 53     1985   (53-6)
Christian Bros (v South Ponotoc)
41     2001
South Gibson (v Liberty Tech
35     2018   (35-6)
Unicoi County (v N. Greene) 35     1986   (35-4)
Goodpasture (v Lighthouse) 34     2003   (34-6)
Grainger (v Washburn) 33     2013   (33-1)   4/17
Hendersonville (v Antioch) 30     2010
Grace Christian (v Rockwood) 30     2013   (30-17)
Unicoi County (v Johnson Co.) 29     1986   (29-1)
Rockwood (v Wartburg) 29     1993   (29-1)
Seymour (v Austin East) 29     1997  
Trousdale Co. (v Van Buren Co.) 29     1998   (29-0)
Unaka (v Cloudland) 29     2007   (29-3)    3/14
University School (v Cloudland) 29     2013   (29-1)
Unaka (v Cloudland) 29     2013   (29-0)    4/15
North Greene (v Cloudland) 29     2013   (29-3)    4/22
Silverdale (v CSAS) 29     2013   (29-0)
Unicoi County (v Hampton) 28     1984   (28-0)    4/26
Unicoi County (v Johnson Co.) 28     1985   (28-0)
Unicoi County (v Happy Valley) 28     1985   (28-0)
Covington (v Raliegh Egypt) 28     2004   (28-0)
Westview (v Jack. Central Merry) 28     2007   (28-8)
Grace Christian (v Midway) 28     2013   (28-1)
Unicoi County (v Mt. Heritage NC) 27     1985   (27-1)
Giles County (v CPA) 27     2011  (27-2)
TRA (v Rossville)
27     2011
Unicoi County (v Chuckey-Doak) 26     1985   (26-1)
Cordova (vs MUS) 26     2002
McNairy Central (vs Mad. Mag) 26     2004   (26-16)
Bradford (v Gleason) 
26     2013   (26-2)
Tennessee (v Grainger Co.)
26     2018  (26-4)
Unicoi County (v Hampton) 25     1984   (25-0)
Goodpasture   (vs Houston Co.) 25     1997
Goodpasture  (vs NCS) 25     1996
Seymour (v Fulton) 25     2002
Rockwood (v Sunbright) 25     2004  (25-0)  4/22
Mt. Juliet (v Trousdale Co.) 25     2004  (25-0)  3/19
Bolivar (v JCM) 25     2013  (25-0)  4/29

GAME (BOTH TEAMS)  minimum 35

Unicoi Co. v Mt. Heritage NC 59     1985
Grace Christian vs Rockwood 47     2013    4/16   30-17 GC
McNairy Cntrl v Madison Mgnt 42     2004
South Gibson v Liberty Magnet
41     2018
Goodpasture v Lighthouse 40     2003     4/3/2003
Unicoi Co. v N. Greene 39     1986
Bolivar v Chester Co. 39     2017    B 21 CC 18
Henry County v Dickson Co. 37     2004    HC 19 DC 18
Riverside vs Adamsville 37     2013    R 20 A 17
Westview vs Jack. Central Merry 36     2007    W 28 JCM 8
Fairview vs Page 36     2013     P 23  F 13

AVERAGE PER GAME

Unicoi County 14.04    1985 
Farragut 10.29    2003 
Farragut 10.07    2008

ONE INNING (ONE TEAM)

   R  Year  Inn   Date
Christian Bros (v S. Ponotoc)
21 2001
Middleton (v Middle College) 19  2006  1st
Westview 19  2007  7th   3/22
Tennessee (v D Crockett)
19  2018  4th
Middleton (v Manassas) 18  2007  2nd
Cascade (v Cornersville)
17  2012  1st  
Unaka (v Cloudland) 15  2007  1st   3/14
Sullivan South (v Sull North) 14  2014  2nd  4/14
Giles Co. (v CPA) 12  2011  4th   3/17
   

MOST HITS                                SEASON

Unicoi County 572     1985
Jackson Christian 513     2003
Baylor 497     2006
Farragut 495     2008
USJ 484     2005
Farragut 476     2004
Goodpasture 472     2004
USJ 464     2002
Lookout Valley 461     2008
Dobyns Bennett 453     1999
Bartlett 451     2007
Franklin 443     2006
USJ 439     1999
USJ 438     2001
CBHS 432     2005
Farragut 432     2009
CBHS 431     2004
Lexington 429     2002
CBHS 428     2006
Lexington
425     2011
Gibbs 424     2007
Hardin County 417     2001
USJ 411     1998
Davidson Academy 408     2003
Dobyns Bennett 404     2006
Covington 401     2006
Jackson Christian 400     2000
Farragut
397     2011
TRA
394     2012
Jackson Christian 392     1999
CBHS 392     2007
DCA 390     2010
Baylor 389     1996
Jackson Christian 389     2001
Baylor 388     2004
Lookout Valley 385     1997
Hendersonville 384     2003
Baylor 383     1992
Lexington 383     2001
Riverdale 380     2003
Baylor 379     2003
Jackson Christian 378     2002
Decatur Co. Riverside 375     2009
TRA
372     2011
Sulllivan North 369     1984
Baylor 368     1997
Riverdale 368     2001
Knox Halls 367     2004
Franklin 359     2005
Elizabethton 357     2007

GAME (ONE TEAM)

Elizabethton (v Johnson Co.)   23     2007  3/19
Sullivan South (v Sull North) 23     2014  4/14
Jackson Christ. (v Davidson) 22     2003
Elizabethton (v Unicoi Co) 21     2007   3/14
Beech (vs Hunters Lane) 20     1998 
TRA (vs FACS)
20     2010   5/7
TRA (vs Rossville)
20     2011   4/5
Tennessee (v D Crockett)
20     2018   3/12
Mt. Juliet (vs Trousdale Co.) 19     2004   3/19
Hardin Co. (vs Knox Cntrl) 19     2005   4/16
Unaka ( vs Cloudland) 18     2007   3/14
Elizabethton (vs Greenville) 18     2007   4/27
Decatur/Riverside (v Coalfield) 18     2009   5/19   State Tourn

GAME (BOTH TEAMS)

TRA vs FACS
38     2010   5/7
Beech vs. Hunters Lane 34     1998
Riverdale vs CBHS 32     2004
Elizabethton vs Johnson Co. 30     2007
Elizabethton vs Unicoi Co. 29     2007
TRA vs FRA
29     2011   5/20
USJ vs TRA
27     2011   5/12
Unaka vs Cloudland 25     2007
TRA vs Haywood County
25     2011   4/23
Arlington v Germantown 25     2011   5/21  18 inn
Decatur/Riverside v JCS 24     2009   5/13
Decatur/Riverside v Huntingdon 24     2009   5/15
Elizabethton vs Greenville 23     2007
TRA vs Paragould, Ark.
23     2011    4/9

ONE INNING (ONE TEAM)

   H   Inn    Year   Date
Tennessee (v D Crockett)
12   4th     2018  3/12   
Unaka (v Cloudland)   9   1st     2007   3/14
Elizabethton (v Greenville)   8   5th     2007   4/27
Decatur/Riverside (v Coalfield)   8   3rd     2009   5/19  State
Mt. Juliet (v Trousdale Co)   7   1st     2004   3/19
Elizabethton (v Unicoi Co)   7   7th    2007   3/14
Elizabethton (v Johnson Co)   7   5th    2007    3/19

MOST DOUBLES                             SEASON 

Jackson Christian 117    2003
Lexington 115    2002
Farragut 114    2003
Farragut 111    2008
Tennessee 106    2018
Franklin 104    2006
Jackson Christian 103    1999
Unicoi County 101    1994
Unicoi County 100    1985  #6 in Nation
Dobyns Bennett 100    1999
Farragut 100    2004 
CBHS 100    2006
Bartlett   99    2007
Gibbs   99    2007
USJ   98    1999
CBHS   98    2008
Lexington   97    2001
USJ   97    2001
USJ   97    2002
USJ   96    1998
CBHS   96    2006
CBHS   92    2004

GAME (ONE TEAM)

 

MOST TRIPLES                             SEASON

CBHS 35     2005
CBHS 30     2004
Germantown 29     2008
Jackson Christian 24     2003
Germantown 23     2004
Farragut 21     2003
CBHS 21     2007
Fairley 20     2004
Creek Wood 19     2006
Germantown 19     2007
USJ 18     2002
Farragut 17     2004
Covington 17     2005
Franklin 17     2005
Jackson Christian 16     1999
USJ 16     2001
Covington 16     2004
Gibbs 16     2007
Dobyns Bennett 15     1999
Baylor 15     2006
CPA 15     2010
USJ 14     1998
Jackson Christian 14     2000
Humboldt 12     2006

GAME  (ONE TEAM)

 

MOST HOME RUNS                           SEASON

Unicoi County 101   1985  #2  Nationally
Unicoi County   89   1997
Farragut   75   2009
Farragut   68   2004
Chuckey-Doak   66   1999
Unicoi County   61   1984
Chuckey-Doak   61   2000
Morristown West   57   1987
Lexington   55   2002
USJ   54   1999
Chuckey-Doak   53   1997
Hardin County   52   2001
Lookout Valley   50   1990
Hendersonville   49   2003
Beech   47   1998 
Lexington   47   2001
Farragut   46   2003
Jackson Christian   45   1999
Jackson Christian   45   2003
DCA   41   2010
Bartlett   40   2007

GAME (ONE TEAM)

Coalfield (vs Oakdale) 10     1988
Harriman (vs Sunbright)   9     3/15/2000
Chuckey-Doak (vs Unicoi Co.)   7     1999
Jackson Christian (vs TCA)   7     1999
Greenbrier (vs Station Camp)   7     2003
Hendersonville (vs Antioch)   6     2003
McNairy Central (vs Madison Mgnt)   6     2004
Wilson Central (vs Lavergne)   6     2005    4/11
Mt. Pleasant (v Santa Fe)   6     2006    4/10
Farragut (v Lenoir City)   6     2009
Goodpasture  (vs Jo Byrns)   5     1994
Clinton (vs Campbell Co.)   5     1997
Beech (vs Gallatin)   5     1998
Sunbright (vs Harriman)   5     3/15 2000
Greenback (vs Midway)   5     2004
Morristown West (vs Cocke Co.   5     2016
Farragut (vs Lenoir City)   5     2008
Farragut (v Halls)   5     2009
Farragut (v Mt. Juliet)   5     2009

GAME (BOTH TEAMS)

Harriman vs Sunbright 14 (Harr. 9)  3/15/2000
Coalfield vs Oakdale 11  (Coalfield 10)  1988
Goodpasture vs Unicoi Co.   9  (GP 4, Uni 5)   1997
Chuckey-Doak vs Unicoi Co.   8  (CD 7 Uni 1)   1999
Greenbrier vs Station Camp   8  (GB 7 SC 1)     2003
Mt. Pleasant vs Santa Fe   8  (MP 6 SF 2)   4/10/06
Goodpasture v Brentwood Acad.   7   2004
Farragut vs Bearden   7  2008  (F -4, B-3)
Clinton vs, Campbell County   6 (Clinton 5)    1997
Beech vs. Gallatin   6  (Beech 5)     1998
Coffee County vs. Columbia   6  (Coffee Co. 4)  1998
Decatur Co. Riverside v JCS   6  (DCR 4)  2009  5/13

INNING (ONE TEAM)

Clinton 5     1997
Trousdale County 5     1998
Farragut (v Lenoir City 4/18) 4     2008
Farragut (v Mt. Juliet) 4     2009
Beech (vs. Gallatin) 3     1998
McNairy (vs Madison Mgnt) 3     2004
Farragut (v Lenoir City) 3     2009
Decatur Co. Riverside (v Perry Co) 3     2009

INNING (BOTH TEAMS)

Clinton vs. Campbell County 5  1991     #4  Nationally
   

CONSECUTIVE (ONE TEAM)

Clinton  (vs Campbell Co.)  3     1997  #10  Nationally
Beech (vs Gallatin)  3     1998

MOST GRAND SLAMS                         SEASON

GAME (ONE TEAM)

Hendersonville (v Lavergne) 3     2005
Goodpasture  (vs Clarksville Acad) 2     1994
Farragut (v Science Hill) 2     2009
Farragut (v Noblesville, IN) 2     2009

INNING (ONE TEAM)

Goodpasture  (vs Clarksville Acad) 2     1994
   

MOST RUNS BATTED IN                      SEASON

Unicoi County  (national record) 540*  1985
Farragut 429    2004
Jackson Christian 396    2003
Goodpasture 390    2004
Farragut 389    2008
USJ 373    1999
Lexington
370    2011
Farragut 369    2009
Tennessee
356    201
USJ 351    1998
USJ 351    2002
Baylor 349    2006
CBHS 347    2005
Franklin 347    2006
Bartlett 343    2007
USJ 331    2005
Hardin County 330    2001
Jackson Christian 320    1999
Gibbs 317    2007
CBHS 316    2004
Jackson Christian 314    2002

GAME (ONE TEAM)

Hendersonville (v Antioch) 21  2003
Mt. Juliet (v Trousdale Co.) 18  2004  3/19
Farragut (v Mt. Juliet) 17  2009
Farragut (v Halls) 16  2009

INNING (ONE TEAM)

Mt. Juliet (v Trousdale Co.) 10  2004  3/19
   

HIGHEST BATTING AVERAGE                  SEASON

Unicoi County  .455    1985
Farragut  .408    2003
Farragut  .405    2008
Knox Halls  .404    1998
Greenback  .401    2003
Lookout Valley  .401    2008 
Jackson Christian  .396    2003
Baylor  .395    1997
Franklin  .395    2006
Dobyns Bennett  .393    1999
DCA  .393    2010
USJ  .390    1999
USJ  .387    1998
Goodpasture  .388    2003
Baylor  .386    2006
Rutledge  .382    1989
Germantown  .381    1992
Farragut  .381    2009
Lexington
 .381    2011
Lexington  .378    2001
Baylor  .377    1992
Dobyns Bennett  .377    2006
Jackson Christian  .376    1999
Farragut  .374    2004
Germantown  .373    1997
Tennessee  .372    2009
DCA  .371    1990
CBHS  .371    1996 
Knox Halls  .371    1999
Lookout Valley  .370    1997
Rutledge  .369    1993
Jackson Christian  .369    2002
Chuckey-Doak  .368    1997
Clinton  .368    1997
Bartlett  .368    2007
Seymour  .367    1987
CBHS  .366    2005
Chuckey-Doak  .363    1995
Baylor  .363    1999
Bartlett  .363    2007
Knox Catholic  .363    2007
Rutledge  .362    1987
USJ  .361    2001
Baylor  .360    1977
Baylor  .360    1982
Seymour  .360    2003

MOST BASE ON BALLS                       SEASON

Farragut 232     2004
Lookout Valley 228     2006
Harding Academy 226     2007
Goodpasture 221     2003
Farragut
217     2011
Lookout Valley 211     1993
Riverdale 211     2003
Bartlett 210     2008
CBHS 210     2008
Bartlett 209     2006
CBHS 207     2007
Farragut 206     2009
Lexington 205     2002
Tennessee
202     2018
Franklin 197     2007
Franklin 196     2006
Jackson Christian 189     2000
Goodpasture 187     2004
Riverdale 185     2002
Sullivan North 183     1996
Riverdale
182     2012
USJ 181     1998
Bartlett 181     2007
Jackson Christian 179     1999
Jackson Christian 179     2003

GAME (BOTH TEAMS)

Arlington v Germantonw 18 in    13     2011     (4-3 A)  5/20-21
   
   

 

INNING (ONE TEAM)

MOST HIT BY PITCH                        SEASON

Farragut 101   2004
Covington   87   2004
Covington   75   2005
Covington   75   2006
TRA
  75   2012
South Gibson
  71   2018
Lookout Valley   70   2007
Tennessee
  66   2018
USJ   65   2001
Gibbs   65   2007
TRA
  65   2009

 ...............

MOST SACRIFICES                          SEASON

Tennessee
59    2010
Lookout Valley 56     2007
Elizabethton 49     2007
TRA
47     2012
Hendersonville 46     2009
Tennessee 45     2008
Franklin 41     2007
USJ 39     2002
Creek Wood 38     2007
Riverdale
37     2012
Knox Halls 36     2004
Creek Wood 36     2006
Farragut 36     2009
USJ 33     1998
USJ 32     2001
Jackson Christian 32     2003
CPA 32     2010
Riverdale 30     2003
Sullivan North 30     2005
Beech 29     1998
Riverdale 29     2004
Franklin 28     2005
TRA
28     2011
Seymour 27     2003
Mt. Juliet 27     2004
Franklin 27     2006

GAME (ONE TEAM)

Mt. Juliet (v Rossview)   4     2004  4/3
Elizabethton v Mt. Tabor NC   4     2007  3/31

BASE RUNNING RECORDS

MOST STOLEN BASES                        SEASON

Trousdale County 252     1998     4 players w 30+
South Pittsburg
204     2011
Jackson Christian 190     2000
Jackson Christian 181     2002
Lookout Valley 180     1981
CPA 180     2010
Fairley 175     2004
Dyersburg 166     2004
Lexington 165     2002
Christian Brothers 162     2004
CBHS 162     2004
Houston 155     2007
USJ 154     1998
Jackson Christian 153     2001
Collierville 150     2008
Beech 145     1993
South Pittsburg
145     2012
CPA 143     2009
Jackson Christian 140     1999

GAME (ONE TEAM)

Lookout Valley 23     1981  vs Whitwell
   

INNING (ONE TEAM)

Anderson County (vs Powell Valley) 15    1993  #1 Nationally
   

DEFENSE

PITCHING                                 MOST SHUTOUTS                            SEASON

Farragut 18     2008
Farragut 16     2003
Unicoi County 15     1985
Covington 14    2006
Farragut 14     2009

CONSECUTIVE - GAME

MOST NO HITTERS                          SEASON

Middleton   4     2006
Lincoln County   3     1996
Chuckey-Doak   3     2000

MOST STRIKEOUTS                          SEASON

CBHS 377     2006
Lookout Valley 376     1979
Mount Juliet 375     2003
Dobyns Bennett 373     1996
Hendersonville 367     2003
Harding Academy
361     2012
Dobyns Bennett 357     1999
Germantown 343     1998
Mt. Juliet 334     2004
CBHS 329     2008
TRA
327     2012
Dobyns Bennett 323     2006
Dobyns Bennett 318     2001
Riverdale 315     2003
Goodpasture 313     2004
Knox Halls 313     2004
Collierville 312     2006
Lexington 311     2002
CBHS 310     2007
Farragut
302     2011
TRA
300     2011
Seymour
285     2003
Covington 285     2005
Lexington 284     2001
Covington 282     2006
Hardin County 279     2001
Gibbs 275     2007
Bartlett 273     2007
Gibbs 272     2007
Henry County 271     2004
Riverdale 270     2002
Goodpasture 270     2001
Riverdale
270     2012
Davidson Academy 268     2002
Riverdale 263     2004
Beech 259     1998
Goodpasture 258     2003
Covington 254     2004
Kirby (Memphis) 253     1986
Chuckey-Doak 252     1993
Seymour 252     2002

GAME (BOTH TEAMS/SEVEN INNINGS)

Mt. Juliet v Blackman  27     2004   3/27
Mt. Juliet v White House  27     2004   4/15
Seymour v Lenoir City  22     2003
Farragut v Collierville  22     2009  State Tourn. 5/19
   

GAME (BOTH TEAMS/EXTRA INNINGS)

Polk County v Lookout Valley  42    1978   12 innings
   
   
   
   
   
GAME (ONE TEAM/SEVEN INNINGS)
   
Farragut vs William Blount 18    2009
Farragut vs Collierville 14    2009   State Tournament
   
   
   
   
   
   

GAME (ONE TEAM/EXTRA INNINGS)

Larry Knight, Lookout Valley 24  12 innings  1979
B. J. Church, Soddy Daisy 23  10 innings  2000
Bill Triplett, Polk Co. 18  12 innings  1979
Terry Powers, Hunters Lane 18  1989

LOWEST EARNED RUN AVERAGE                SEASON

CBHS 0.81     1978
Dobyns Bennett 1.12     1996
Germantown 1.20     1993
Farragut 1.22     2003
Germantown 1.43     1994
Beech 1.47     1991
Dobyns Bennett 1.49     2001
Covington 1.51     2006
CBHS 1.55     2005
Knox Halls 1.58     1978
Lookout Valley 1.61     2001
Beech 1.71     1990
Houston 1.71     2008
Riverdale 1.76     2003
Baylor 1.78     1990
Germantown 1.91     1998
Mt. Juliet 1.94     2004
Covington 1.95     2004
Goodpasture 1.98     2004
Germantown 2.02     2000
Goodpasture 2.02     2002
Farragut 2.07     2009
Rutledge 2.10     1981
Rutledge 2.10     1983
Goodpasture 2.11     2001
Covington 2.12     2005
Lexington 2.15     2002
Kirby (Memphis) 2.27     1986
Chuckey-Doak 2.28     2002
Dobyns Bennett 2.28     2006
Harding Academy
2.28     2012
Hendersonville 2.30     2003
Kirby (Memphis) 2.33     1988
Decatur Co. Riverside 2.55     2009
USJ 2.62     2001

MOST INNINGS PITCHED                     SEASON

CBHS 313.1     2007
Mount Juliet 310.2     2003
TRA
304.0     2012
Lexington 300.0     2002
Briarcrest 297.0     2003
Farragut
297.0     2011
Jackson Christian 296.2     2003
USJ 296.1     2002
CBHS 294.2     2006
Riverdale
293.0     2012
Harding Academy
291.1     2012
Knox Halls 291.0     2004
Germantown 289.0     1998
Baylor 287.1     2003
Covington 287.0     2006
Riverdale 286.2     2003
Baylor 286.1     2006
Hendersonville 283.0     2003
Davidson Academy 281.0     2003
Goodpasture 279.2     2004
CBHS 279.0     2004
USJ 277.1     2001
Bartlett 276.2     2007
TRA
274.2     2011
Jackson Christian 270.1     2000
Mt. Juliet 270.0     2004
Jackson Christian 269.2     1999

DEFENSE                                 FIELDING PERCENTAGE (SEASON)        

Tennessee
 .958     2009
Hendersonville  .954     2016
Elizabethton  .953     2007
CPA  .954     2010
CBHS  .951     2006
Covington  .950     2006
Hendersonville  .948     1994
Hardin County  .947     2001
Sullivan North  .947     2005
Tennessee  .946     2010
Kirby (Memphis)  .945     1989
Beech  .944     1999
Riverdale  .942     2003
Seymour  .940     2003
Baylor  .940     2006
TRA (Tipton-Rosemark Acad)
 .940     2012
Kirby  .939     1988
Knox Halls  .939     1996
Riverdale  .939     2004
TRA
 .938     2011
Lookout Valley  .937     1997
Kirby (Memphis)  .935     1987
Davidson Academy  .935     2003
Riverdale
 .935     2012
Bartlett  .934     2007
Knox Halls  .933     1999
Jackson Christian  .932     2003
Knox Halls  .933     2004
Jackson Christian  .932     2000
Jackson Christian  .927     1999

ASSISTS  (SEASON)

Sullivan North 385     2004
Covington 375     2006
Jackson Christian 370     2003
Davidson Academy 363     2003
Gibbs 362     2007
Bartlett 358     2007
Baylor 357     2006
Riverdale
353     2012
Hendersonville 335     2003
Lookout Valley 329     2006
Briarcrest 324     2006
Elizabethton 316     2007
TRA (Tipton-Rosemark Acad)
314     2011
Hardin County 313     2001
TRA
313     2009
TRA
313     2012
Sullivan North 312     2005
CBHS 306     2006
Mt. Juliet 301     2004
Covington 295     2005
Tennessee
295     2010
Humboldt 294     2006
Creek Wood 292     2007
Riverdale 291     2003
Germantown 285     1995
Seymour 284     2000
Creek Wood 283     2006
Covington 277     2004
Kirby (Memphis) 274     1986
CPA 272     2010
Kirby (Memphis) 270     1989
Sullivan North 258     2003
Riverdale 258     2004
Kirby (Memphis) 255     1987
Humboldt 249     2003
Riverdale 244     2002
   

MOST DOUBLE PLAYS                        SEASON

CBHS 38     2006
Lexington 29     2006
Kirby (Memphis) 28     1988
Jackson Christian 28     2003
Germantown 27     1995
Centennial 26     2008
Seymour 25     2001
Seymour 25     2002
Elizabethton 25     2007
Hendersonville 23     2015
Covington 22     2004
Sullivan North 22     2005
Riverdale 20     2003
CPA 20     2010
Riverdale
20     2012
Mt. Juliet 19     2004
Mt. Pleasant 18     2008
Tennessee
18     2010
Lexington
18     2011
Beech 17     1993
   

GAME (BOTH TEAMS)

Daniel Boone vs Unicoi Co. 6     2008  4/19
Lexington vs DeKalb Co.
5     2011  5/25
Mt. Juliet v Lebanon 3     2004  4/24
   

GAME (ONE TEAM)

Hendersonville vs Mt. Juliet 4     2013  5/3  
Mt. Juliet (v McGavock) 3     2004  3/19
Daniel Boone (v Unicoi Co.) 3     2008  4/19
Unicoi Co. (v D. Boone) 3     2008  4/19
Lexington vs DeKalb Co.
3     2011  5/25
Riverdale (v Farragut) State
3     2012  5/23

MOST TRIPLE PLAYS                        SEASON

GAME (BOTH TEAMS)

GAME (ONE TEAMS)

 

OFFENSE

MOST AT BATS                              CAREER

Robert Matlock, Jackson Christ. 563  2000-03
Drew Martinez, CBHS 529  2005-08
Franklin Payne, USJ 503  1998-2002
Michael McKenry, Farragut 503  2000-03
Alex Watson, Riverdale 502  2001-04
Clint Alexander, Riverdale 500  2001-04
Ty Wooton, Harding Academy
500  2014-17
Micah Ketron, Lexington 489  1999-2002
Justin Hawkins, Lookout Valley 489  2001-2005
Sam Eberle, Notre Dame 484  2005-2008
Ryan Carrick, Lookout Valley 479  1998-2002
Tanner Moore, McCallie 478  2003-06
Jason Gray, Rutledge 475  2001-04
Carlos Williams, Covington
473  2010-13
Keith Galloway, Lookout Valley 473  1995-1998
Bailey Baker, Sycamore
471  2013-16
Brad Cobb, Goodpasture 459  2001-04
Nate Hall, Knox Webb 458  2001-04
Corban Joseph, Franklin 456  2005-08
Chris Harris, Jackson Christian 454  2000-03
Matt Allen, South Pittsburg
452  2009-12
Jeremy Reed, Lookout Valley 450  1995-1998
Andy Creswell, Lookout Valley 445  1995-1998
Adam Thomas, Lookout Valley 443  1999-03
Matt Tidwell, Creek Wood 442  2004-2007
Mark Burnett, USJ 438  1996-2000
Kyle Waldrop, Farragut 438  2002-04
Casey Dykes, Franklin 436  2005-08
Tyler Newman, Chester County 436  2000-03
Noah Sims, Sycamore
434  2013-16
Tim Lloyd, CBHS 433  1998-2001
Jarrett Jones, Chester County 433  2001-04
Kane Barrow, Henry County 430  2007-10
Steve Liddle, Franklin 427  2003-06
Harrison Eldridge, Farragut 420  2002-04
Chad House, CBHS 419  1998-2001
Bubba Herbold, Knox Webb 419  2001-04
Josh Orrick, Rutledge 417  2000-03
Tyler Browning, Harding Academy
410  2003-06
Gunter Delashmit, Covington 409  2003-06
Jimmy Washam, CBHS 408  2002-05
Jacob Alexander, Jackson Northside
406   2008-11
Justin Mundy, Davidson Acad. 404  2000-03
Colby Paxton, Houston 400  1997-2000
Kyle Deering, Macon County 399  2002-05
Matt Day, Rutledge 398  2001-04
Robert Matlock, Jackson Christian 395  2000-
Worth Scott, Hendersonville 394  1997-2000
Nick Smith, Adamsville 390  1998-2001

SEASON

Lee Tabor, USJ 180   2003
Robert Matlock, Jackson Christian 168   2003
Phillip Mitchell, Jackson Christian 168   2003
Noah Gent, Knox Grace 167   2016
Adam Warren, USJ 163   2003
William Wallace, USJ 161   2003
Josh Liles, USJ 161   2004
Zeth Stone, Baylor 161   2006
Lee Tabor, USJ 158   2002
Cole McAdams, Ripley 158   2005
Marc Ashley, Collierville 156   2005
Josh Fletcher, Briarcrest 155   2003
Cole Morgan, Farragut 153   2015
Matt Crownover, Lexington 151   2002
Brett Hunt, USJ 151   2002
Kyle Waldrop, Farragut 151   2003
Brandon Munsey, Knox Halls 151   2004
Chris Armstrong, Gibbs 151   2007
Darek Sargent, Central Magnet 151   2014
Chase Fullington, Farragut 151   2015
Jacob Hallmark, Loretto 151   2016
J.L. Bland, Christian Brothers 151   2016
Brandon Jackson, Hardin County 150   2001
Gary Cadigan, Jackson Christian 150   2003
Zac Mitchell, CBHS 150   2008
Ryan Ross, USJ 149   2003
AJ Simcox, Farragut
149   2011
Jordan Jackson, Central Magnet 149   2016
Tate Kolwyck, Arlington 149   2016
Elijah Turner, Gibbs 148   2007
Dylan Harris, Hardin Valley 148   2015
Nico Mascia, Farragut 148   2014
Ross Ledford, Knox Grace 148   2016
Daniel Vanaman, Christian Bros. 147   2004
Josh Liles, USJ 147   2005
Heith Hatfield, Bartlett 147   2007
Jake Hagenow, Farragut 147   2016
Hunter Ross, Knox Grace 147   2016
Michael McKenry, Farragut 146   2001
Adam Warren, USJ 146   2001
Alex Watson, Riverdale 146   2001
Scott Rains, Baylor 146   2003
Coty Green, Baylor 146   2006
Pierce Merry, CAK 146   2014
Duncan Pence, Farragut 146   2014
Jordan Hart, Cordova 145   2001
J.R. Davis, Goodpasture 145   2014

GAME

NO ENTRIES  
   

MOST RUNS SCORED        CAREER  (MINIMUM 125 RUNS SCORED)

Franklin Payne, USJ 252     1998-2002
Nicky Delmonico, Farragut
239     2008-11
Drew Martinez, CBHS 217     2005-08
Preston Overbey, USJ
217     2006-10
Carlos Williams, Covington
211     2010-13
Keith Galloway, Lookout Valley 202     1995-1998
Jason Gray, Rutledge 198     2001-04
Larry Herndon, Jr, Ridgeway 196     1998-2001
Jeremy Reed, Lookout Valley 191     1995-1998
Matt Allen, South Pittsburg
190     2009-12
Robert Matlock, Jackson Christian 188     2000-03
Harrison Eldridge, Farragut 187     2002-04
Corban Joseph, Franklin 187     2005-08
Nick Ernest, Adamsville 186     1993-1996
Chad House, CBHS 186     1998-2001
Kevin Cox, Fairley 184     2001-04
Jeff Duncan, Sky View 176     1984-88
Mike Latham, Seymour 174     1980-84
Brad Howard, Oakdale 162     1992-96
Kyle Waldrop, Farragut 162     2002-04
Andy Howdeshell, Maryville Heritage 161     1997-2000
Michael McKenry, Farragut 161     2000-03
Cade Evans, Boyd Buchanan 159     2014-17
Todd Helton, Knox Central 158     1989-92
Cade Stallings, Farragut 158     2006-09
Matt Tidwell, Creek Wood 156     2004-2007
Jacob Alexander, Jackson Northside
156     2008-11
Tim Lloyd, Christian Bros
153     1998-2001
Jarrett Jones, Chester County 152     2001-2004
Mike Faulkner, Germantown 149     2007-09
Steve Liddle, Franklin 147     2003-06
Bubba Clifton, Mt. Pleasant 146     2005-2008
Matt Dobbins, Franklin 145     2005-08
Bailey Baker, Sycamore
144  2013-16
Gunter Delashmit, Covington 143     2003-06
Micah Ketron, Lexington 142     1999-2002
Clint Alexander, Riverdale 142     2001-04
Joe Brooks, Gibbs 140     1995-98
Nate Hall, Knox Webb 139     2001-04
Brandon Jackson, Hardin County 138     2000-02
Brad Cobb 138     2001-04
Sam Eberle, Notre Dame 138     2005-2008
Alex Watson, Riverdale 135     2001-04
Mark Goforth, Covington 134     2001-05
Daniel Douogharty, DCA 133     1993-97
Chad Wallace, Rutledge 133     1995-98
Jordan Wormsley, Knox Webb 132     2003-06
Steve Sweat, Lexington 131     2001-02
Blake Bratcher, Davidson Academy 130+  2000-present
Michael Paul Gilbert, Coalfield 129     2001-05
Jason Thompson, Germantown 129     2006-09
Chris Fowler, Jackson Christian 128     2000-02
Rod Walker, Morristown West 126     1986-89
Robert Matlock, Jackson Christian 125     2000-

SEASON  (MINIMUM 64 RUNS SCORED)

Josh Liles, USJ 84     2007
Curt Powell, Farragut 79     2009
Josh Liles, USJ 76     2004
K. J. Roberts, Summertown 76     2009
Harrison Eldridge, Farragut 74     2003
Neylan Roberts, Mt. Pleasant 74     2004
Clint Gobbell, Summertown 74     2008
Clint Gobbell, Summertown 73     2009
Trevor Haggard, JCS 73     2010
Franklin Payne, USJ 72     2002
Mookie Betts, Overton 72     2010
Lance Rorex, Lookout Valley 71     2008
Kyle Waldrop, Farragut 70     2004
Banks Presson, Tennessee
70     2018
Shea Lee, Upperman 69     1985
Caleb Dugger, Mt. Pleasant 69     2004
Derek Trent, Dobyns Bennett 69     2007
Matt Allen, South Pittsburg 68     2011
Steve Sweat, Lexington 67     2001
Chuck Akers, Oakland 66     2000
Brandon Jackson, Hardin County 66     2001
Josh Sitz, Grundy County 66     2004
Logan Harville, Summertown 66     2008
Kyle Brochu, Spring Hill 66     2010
Nick Delmonico, Farragut 66     2010
Andy Howdeshell, Maryville Heritage 65     2000
Ryan Emery, David Lipscomb 65     2010
Carlos Williams, Covington 65     2012
Judson Brownell, Dobyns Bennett 64     1999
Steve Sweat, Lexington 64     2002
Devin Porter, Fairley 64     2003
Jeremy Finney, Christian Bros. 64     2004
Alan Wright, Christian Brothers 64     2006
Bryant Allen, Rockwood 64     2007
B Alsup, Friendship Christian 64     2007
Clint Gobbell, Summertown 64     2007
K. J. Roberts, Summertown 64     2008

GAME

NO ENTRIES  
   

HITS        CAREER (MINIMUM 130 hits)

Robert Matlock, Jackson Christian 256    2000-03
Preston Overbey, USJ
235    2006-10
Shea Thomas, Dyer County 226    2006-09
Nicky Delmonico, Farragut
223    2008-11
Drew Martinez, CBHS 217    2005-08
Franklin Payne, USJ 214    1998-2002
Chris Harris, Jackson Christian 205    2000-03
Lance Rorex, Lookout Valley 204    2005-2008
Russ Henderson, Lexington
203    2008-11
Bailey Baker, Sycamore
202    2013-16
Cade Stallings, Farragut 201    2006-09
Keith Galloway, Lookout Valley 200    1995-98
Michael McKenry, Farragut 200    2000-03
Corban Joseph, Franklin 200    2005-08
Carlos Williams, Covington
200    2010-13
Micah Ketron, Lexington 196    1999-2002
Kyle Waldrop, Farragut 195    2002-04
Jason Gray, Rutledge 194    2001-04
Steve Liddle, Franklin 193    2003-06
Jeremy Reed, Lookout Valley 191    1995-98
Clint Alexander, Riverdale 189    2001-04
Sam Eberle, Notre Dame 188    2005-2008
Zach Miller, Houston 184    2003-05
Matt Tidwell, Creek Wood 184    2004-2007
Kane Barrow, Henry County 184    2007-10
Nate Hall, Knox Webb 183    2001-04
Tanner Moore, McCallie 183    2003-06
Jacob Alexander, Jackson Northside
183    2008-11
Harrison Eldridge, Farragut 181    2002-04
Todd Helton, Knox Central 180    1989-92
Brad Howard, Oakdale 180    1992-96
Brandon Jackson, Hardin County 177    2000-02
Kevin Cox, Fairley 176    2001-04
Tyler Newman, Chester County 175    1999-2003
Kyle Deering, Macon County 174    2002-05
Kevin Geshke, ECS 172    1994-97
Jason Woods, Ridgeway 171    1992-96
Matt Allen, South Pittsburg
171    2009-12
Kevin McClain, Adamsville 167    1991-94
Tim Lloyd, Christian Bros
166    1998-2001
Andy Howdeshell, Maryville Heritage 165    1997-2000
Chad House, CBHS 165    1998-2001
Andrew White, USJ 164    1997-99
Brad Cobb, Goodpasture 164    2001-04
Ryan Cooper, CAK 164    2003-06
Brandon Hobby, Gibbs 163    2001-04
Derek Long, Jefferson County 163    2002-05
Michael Paul Gilbert, Coalfield 163    2001-05
Alex Watson, Riverdale 162    2001-04
Matt Holliman, Germantown 160    2003-06
Ryan Emery, David Lipscomb 160    2006-09
Bubba Herbold, Knox Webb 157    2001-04
John Massey, Adamsville 156    1994-97
Gunter Delashmit, Covington 156    2003-06
Jason Thompson, Germantown 156    2006-09
Chad Wallace, Rutledge 155    1995-98
Mark Barnett, USJ 154    1997-99
Clayton Nichols, CPA
153    2008-11
Hunter Newman, Goodpasture
153   2010-12
Greg Phillips, Rutledge 152    1986-89
Jarrett Jones, Chester County 152    2001-2004
Judson Powers, Humboldt 152    2002-04
Casey Dykes, Franklin 149    2005-08
Brandon Kimbrough, Harding Academy
147    1998-2001
Jay Hood, Germantown 146    1993-95
Ty Wooton, Harding Academy
145    2014-17
Cody Willoughby, Davidson Academy 143    2000-03
Tyler Westmoreland, Bradley Central 142    2000-03

SEASON  (Minimum 60 hits)

Robert Matlock, Jackson Christian 90     2003
Adam Warren, USJ 83     2003
Lee Tabor, USJ 82     2003
David Mathes, Unicoi County 81     1985
Josh Liles, USJ 81     2004
Brandon Jackson, Hardin County 80     2001
Josh Sitz, Grundy County 79     2004
Lance Rorex, Lookout Valley 77     2008
Kyle Waldrop, Farragut 76     2003
Zach Kemp, Greenbrier 75     2005
Zach Miller, Houston 74     2005
Ryan Emery, David Lipscomb 74     2009
Kyle Waldrop, Farragut 73     2004
Brandon Kelley, Eagleville 73     2016
Steve Sweat, Lexington 72     2002
Logan Rice, Unicoi County 72     2010
Neylan Roberts, Mt. Pleasant 71     2004
Josh Liles, USJ 71     2005
Steve Liddle, Franklin 71     2006
Curt Powell, Farragut 71     2009
Daniel Norris, Science Hill 71     2010
Chandler Adkins, Knox Grace 71     2015
Gary Cadigan, Jackson Christian 70     2003
Chris Lowe, Goodpasture 70     2004
Trevor Haggard, JCS 70     2010
Matt Pryor, Seymour 69     2003
Adam Stooksberry, Collinwood 69     2006
Shea Thomas, Dyer County 69     2008
Shea Thomas, Dyer County 69     2009
Clinton Freeman, David Crockett 69     2010
Derek Lance, Bearden 69     2012
AJ Simcox, Farragut 69     2012
Justin Ammons, Bartlett 69     2015
Jeremiah Nance, Crockett Co. 69     2015
Trey Harrignton, Briarcrest 69     2017
Phillip White, Milan 68     2004
Trey Dyer, Baylor 68     2006
Zeth Stone, Baylor 68     2006
Curt Powell, Farragut 68     2008
Mookie Betts, Overton 68     2010
Tyler Bigler, Spring Hill 68     2010
Connor Moore, Overton 68     2010
Tyler Brown, Dyer County 68     2014
Nick Beuchat, Karns 68     2016
Will McDonald, JCS 67     2006
Zach Woods, Ooltewah 67     2006
Clint Gobbell, Summertown 67     2009
K. J. Roberts, Summertown 67     2009
Kyle Brochu, Spring Hill 67     2010
Trey York, Bearden 67     2012
Zane Britton, North Greene 67     2014
Kole Cottam, Knox Catholic 67     2015
Ryan Weathers, Loretto 67     2016
Terrell Tatum, Houston 67     2017
Judson Brownell, Dobyns Bennett 66     1999
Brett Hunt, USJ 66     2002
Chris Harris, Jackson Christian 66     2003
Brantley Kilgore, Dobyns Bennett 66     2004
Coty Green, Baylor 66     2006
Lemond Arthur, Halls (A) 66     2007
C Graham, Perry County 66     2007
Chad Zurcher, South Doyle 66     2007
T. J. Hoelzer, David Lipscomb 66     2008
Nick Delmonico, Farragut 66     2010
Martin Key, JCS 66     2010
Jared Carkuff, Cascade 66     2012
Alex Whitwell, Decatur Co. Riverside 66     2013
Wil Dalton, Summit 66     2016

GAME

Phil Anthony, Goodpasture 6    1997 v. McEwen
Weston Isaacs, Elizabethton 6    2007 v Johnson Co. 3/19
Chris Houser, Seymour 5    2002 v ?
Matt Tidwell, Creek Wood 5    2005 v Cheatham Co.  3/30
Kyle Bowers, Creek Wood 5    2005 v Waverly  4/5
Cory Hilton, Elizabethton 5    2007 v Unicoi Co. 3/14
Josh Hutchins, Elizabethton 5    2007 v Unicoi Co. 3/14

INNING

Gavin Elmore, Cascade
4     2012  vs Cornersville
Chad Wallace, Rutledge 3     1997
   

CONSECUTIVE HITS                            IN CONSECUTIVE AT BATS

Lance Rorex, Lookout Valley 19    2008
Aaron Porter, Clinton 13    2001
Rob Sherwood, Gibbs 11    2001
Kyle Bowers, Creek Wood   9    2006 
Truman Brown, Rossview   9    2012
Banks Presson, Tennesse
  9    2016
Jimmy Bailey, Bearden   8    1982  Dist. Tourn. 5/82
Zak Hargett, Gallatin   7    2007  2 games
Jacob Siler, Decatur Co. Riverside   7    2009  2 g State 5/19-20
Matt Tidwell, Creek Wood   6    2005  2 games 3/30-31
Josh  Hutchins, Elizabethton   6    2007  2 games 3/14-15
Weston Isaacs, Elizabethton   6    2007  3/19
Caleb Cotham, Mt. Juliet   5    2005  2 games 4/24-26
Cory Hilton, Elizabethton   5    2007  3/14
Brycen Roberts, Anderson co.   5    2010  4/26 v Clinton

GAMES WITH A HIT (HITTING STREAK)

Kyle Deering, Macon County 36     2004-05
Justin Reising, David Crockett 33     2005-06
John Bilbrey, Cumberland County
31     2011-12
Keith Galloway, Lookout Valley 29     1996
Chase Sain, Bolivar 29     2005
Mickey Armstrong, Gallatin 26     2004
Hunter Mize, Brentwood Academy 24     2003
Michael Paul Gilbert, Coalfield 24     2005
Deric Graham, Tennessee
24     2016
Brian Ritz, Dobyns-Bennett 23     1994
Mark Robinson, Maryville Heritage 23     2000
Caleb Moore, Greenback 23     2003
Bailey Baker, Sycamore
23     2016
Matt Brown, Sycamore
23     2016
Todd Holbrook, Clinton 22     1980-81
Chad Gray, Adamsville 22     1988
Chris Lowe, Goodpasture 22     2004
Chris Gant, Lexington 21     2001
Cory Herald, Page 20     2006
Keith Warrington, Humboldt 20     2006
Raymond McBride, Gibbs 19     1998
Johnny Newsom, Clarksville NE 19     2006
Jarrod Payne, Tennessee 19     2007-08
Brantley Kilgore, Dobyns Bennett 18     2004
Judson Powers, Humboldt 17     2002
Matt Tidwell, Creek Wood 17     2005
Josh Hawks, Humboldt 17     2006
Cody Hudson, Houston 17     2009
Clint Alexander, Riverdale 16     2004
Dustin Baker, Harriman 16     2005
Jeff Hampton, Harriman 16     2005
Kyle Bowers, Creek Wood 16     2006
Neil Mary, Bearden 15     1981
Daniel Tucker, Hendersonville 15     2009-10

MOST DOUBLES                             CAREER  (minimum 35 2b's)

Curt Powell, Farragut 63     2006-08
Preston Overbey, USJ
60     2006-10
Kyle Waldrop, Farragut 57     2002-04
Steve Liddle, Franklin 54     2003-06
Michael McKenry, Farragut 52     2000-03
Corban Joseph, Franklin 52     2005-08
Bailey Baker,Sycamore
52     2013-16
Drew Martinez, CBHS 51     2005-08
Robert Madlock, Jackson Christian 50     2000-03
Derek Trent, Dobyns Bennett 50     2004-2007
Sam Eberle, Notre Dame 50     2005-2008
Brandon Kimbrough, Harding Academy 49     1998-2001
Nicky Delmonico, Farragut
49     2008-11
Jacob Alexander, Jackson Northside
49     2008-11
Tyler Newman, Chester County 48     1999-2003
Harrison Eldridge, Farragut 47     2002-04
Ryan Cooper, CAK 47     2003-06
Brad Howard, Oakdale 46     1992-96
Derek Tharpe, Knox Karns 46     1998-2000
Franklin Payne, USJ 46     1998-2002
Mark Barnett, USJ 45     1994-97
Jason Gray, Rutledge 45     2001-04
Cade Evans, Boyd Buchanan 45     2014-17
Jeff Duncan, Sky View 44     1984-88
Nate Hall, Knox Webb 44     2001-04
Matt Packer, CBHS 43     2004-06
Jason Woods, Ridgeway 43     1992-96
Tate McMillan, Houston Co. 43     2002-05
Kane Barrow, Henry Co. 43     2007-10
Brandon Maness, Lexington 42     2000-03
Clint Alexander, Riverdale 42     2001-04
Steve Sweat, Lexington 41     2001-02
Kyle Deering, Macon County 41     2002-05
Tanner Moore, McCallie 41     2003-06
Todd Helton, Knox Central 40     1989-92
Darrin Hope, Germantown 40     1995-97
Brad Steele, Dobyns-Bennett 39     1993-96
Keith Galloway, Lookout Valley 39     1995-98
Micah Ketron, Lexington 39     2000-02
Brad Cobb, Goodpasture 39     2001-04
Hunter Newman, Goodpasture
39     2010-12
Adam Thomas, Lookout Valley 38     1999-2003
Alex Watson, Riverdale 38     2001-04
Dave Bliss, Franklin 38     2003-06
Andrew White, USJ 37     1994-97
Jeremy Reed, Lookout Valley 37     1995-98
Josh Allen, USJ 37     1999-2001
Drew Earl, Columbia Academy 37     2002-04
E.T. McCreary, Rockwood 37     2000-04
Nick Sherrod, Jefferson Co. 37     2005-2008
Chad Wallace, Rutledge 35     1995-98
Brad Warren, DCA 35     2007-10

SEASON   (minimum of 20)

Evan Gilliam, Lexington 29     2017
Matt Packer, Christian Brothers 27     2006
Brad Todd, Oakland 26     2001
Steve Sweat, Lexington 26     2002
Kyle Waldrop, Farragut 26     2004
Alex Whitwell, Decatur Co. Riverside 26     2013
Matt Ridings, BGA 25     2006
D Murk, Bartlett 25     2007
Clinton Freeman, Daniel Boone 25     2010
Josh Liles, USJ 24     2006
Leamond Arthur, Halls (A) 24     2007
Tyler Bigler, Spring Hill 24     2010
Jake Farr, Jefferson Co. 24     2012
Kyle Oulette, Science Hill 24     2014
DJ Dreblow, TCA 23     2004
Michael Wheeler, Friendship Christian 23     2005
Kez Carter, Ravenwood 23     2008
Heath Lloyd, Science Hill 23     2012
Jake Hagenow, Farragut 23     2017
Seth Price, Watertown 23     2017
Nick Lingerfelt, Unicoi Co. 22     1997
Kendal Roach, Bearden 22     2006
Ryan Wilkins, Pope John Paul II 22     2006
Trevor Haggard, JCS 22     2010
Charlie Holland, CAK 22     2010
Austin Schubert, Spring Hill 22     2010
Kyle Hubbuch, Wilson Central 22     2013
Tyler Brown, Dyer Co. 22     2014
Jeremiah Nance, Crockett Co. 22     2015
Darrin Hope, Germantown 21     1996
Charley Jackson, Adamsville 21     2001
Steven Watson, Oakland 21     2003
Chandler Allen, Ravenwood 21     2006
T Covington, Ooltewah 21     2007
Martin Key, JCS 21     2010
Jake Johnson, Sequoyah 21     2012
Hunter Newman, Goodpasture 21     2012
Connor Hawthorne, Houston 21     2013
Darek Sargent, Central Magnet 21     2014
Hunter Goodman, Arlington 21     2016
Jordan Oaks, Union Co. 21     2016
Parker Hill, Dobyns-Bennett 21     2017

GAME

Craig Hopkins, Houtson  4     1995 v Munford
Derek Phillips, Knox Halls  4     2000 v Gibbs
Jordan Wormsley, Knox Webb  4     2006 v Powell
Matt Pryor, Seymour  3     2003
Clint Alexander, Riverdale  3     2004 v Cookeville
Kyle Bowers, Creek Wood  3     2006 v WHouse 3/17
Buck Dawson, Creek Wood  3     2006 v Fairview  4/20
Ronnie Stephens, Riverdale
 3     2012  v Shelbyville 3/17

MOST TRIPLES                             CAREER

Logan Forsythe, Christian Brothers 21    2004-05
Todd Helton, Knox Central 20    1989-92
Jason Thompson, Germantown 20    2006-09
Franlin Payne, USJ 19    1998-2002
Kevin Geshke, ECS 18    1994-97
James Whitaker, St. Benedict 18    1995-97
Carlos Williams, Covington
18    2010-13
Kyle Smith, Germantown 17    2006-08
Rico Smith, Fairley 16    1991-93
Nathan Sawyer, Millington 16    1993-95
Cade Evans, Boyd Buchanan 15    2014-17
Jordan Hart, Cordova 14    2000-02
Bubba Clifton, Mt. Pleasant 14    2005-08
Robert Matlock, Jackson Christian 13    2000-03

SEASON

Kyle Smith, Germantown 15     2008
James Whitaker, St. Benedict 13     1997
Logan Forsythe, Christian Bros. 13     2005
Jeremiah Nance, Crockett Co. 13     2015
Curtis Wooten, Ridgeway 12     1998
Kevin Geshke, ECS 11     1996
T. J. Hoelzer, David Lipscomb 11     2008
Clint Gobbell, Summertown 11     2009
Tony Fili, Bishop Byrne 10     1986
D Murk, Bartlett 10     2007
Daniel Norris, Science Hill 10     2010
Garrett Copeland, Bolton 10     2012
Taylor McCarty, Huntingdon 10     2015
Jordan Hart, Cordova  9      2000
Adam Warren, USJ  9      2003
Zack Miller, Houston  9      2004
Jason Thompson, Germantown  9      2007
Jason Thompson, Germantown  9      2009
Ty Michelotti, Briarcrest  9      2010
Darian Prewett, Spring Hill  9      2014
Todd Helton, Knox Central  8      1992
Nick Bradshaw, Christian Brothers  8      2000
Chris Godwin, Christian Brothers  8      2000
Kyle Brewer, Grundy County  8      2004
Logan Forsythe, Christian Brothers  8      2004
Yogi Vanaman, Cordova  8      2006
B Alsup, Friendship Christian  8      2007
J Coley, Brentwood Academy  8      2007
Trey Camp, Brighton  8      2008
Kez Carter, Ravenwood  8      2008
K. J. Roberts, Summertown  8      2009
Kyle Brochu, Spring Hill  8      2010
Zach Flynn, Sevier County  8      2010
Zach Thompson, Science Hill  8      2010
Bryce Denton, Ravenwood  8      2014
Walker Grisanti, Christian Bros.  8      2015
Tre Carter, Soddy Daisy  8      2016
Bryce Giles, Summertown  8      2016

GAME

Mike Faulkner, Germantown   3      4/10/09   v Briarcrest
Garrett Sneed, SBEC   3      5/5/09 v Harding Ac.
Daniel Newman, Anderson Co.
  3      4/28/11 v Knox Central
Pat Dorwin, Farragut   2      1981
Stick Sinyard, Hendersonville   2      2006 vs Antioch
Houston Thiel, Creek Wood   2      3/30/06   v Waverly    
Matt Tidwell, Creek Wood   2      4/18/06   v Fairview
Carlos Williams, Covington
  2     2011  v Haywood Co.
Blaine McIntosh, Sycamore
  2     3/13/18 v Westmoreland

MOST HOME RUNS                           CAREER

Jeremy Reed, Lookout Valley 58     1995-98
Rod Walker, Morristown West 54     1986-89
Justin Pickett, White House 51     2001-04
Shane Doughty, Rockwood 51     2005-2008
Jonathan Johnson, Unicoi County 50     1996-98
Russ Henderson, Lexington
50     2008-11  8/12/17/13
Michael McKenry, Farragut 47     2000-03
Nicky Delmonico, Farragut
45     2008-11
Jeff Lockwood, Knox Halls 44     2003-06
Derek Trent, Dobyns Bennett 43     2004-2007
Robby Lanham, Chuckey-Doak 42     1998-2001
Derek Gagyi, Adamsville 41     1996-99
Josh Kite, Chuckey-Doak 41     1997-2000
Michael Wheeler, Friendship Christian 41     2003-05 w/o 9th
Preston Overbey, USJ
41     2006-10
Chris Elam, Coffee County 40     1995-98
Sam Eberle, Notre Dame 40     2005-2008
Ethan Bennett, Farragut 40     2008-10
Chris Harris, Jackson Christian 38     2000-03
Jeremy Slayden, Oakland 37     1998-2001
Corban Joseph, Franklin 37     2005-08
Matt Beaty, Dresden 37     2008-11
Mike Latham, Seymour 36     1980-84
Nate Hall, Knox Webb 36     2001-04
Joe Brooks, Gibbs 35     1995-98
Josh Archer, Henry County 35     1998-2001
Sam Eberle, Notre Dame 35     2005-2008
Scott Jaynes, Chuckey-Doak 34     1994-97
Shane Green, Coffee County 34     1995-98
Micah Ketron, Lexington 33     2000-02
John Massey, Adamsville 32     1994-97
Jim Alder, Dobyns-Bennett 31     1987-90
Andy Baxter, Unicoi County 31     1994-97
Roger Cook, USJ 31     1997-99
J.R. Montjoy, Clarksville NE 31     1998-2000
Mike White, Loudon
30     1983-86
Todd Helton, Knox Central 29     1989-92
Andy Creswell, Lookout Valley 29     1995-98
Kyle Waldrop, Farragut 29     2002-04
Jake Miller, Happy Valley 29     2007-10
Chad Boruff, Knox Halls 28     1997-99
Davis Burklin, Farragut 28     2000-01
Nick Smith, Adamsville 28     1998-2001
Todd Martin, Cookeville 28     1999-2002
Justin Sims, Karns 27     1997-99
Chase Eakes, Goodpasture 27     1999-2002
Brandon Jackson, Hardin County 27     2000-02
Clint Alexander, Riverdale 27     2001-04
Ryan Cooper, CAK 27     2003-06
Bubba Clifton, Mt. Pleasant 27     2005-08
Jeff Oody, Loudon
26     1985-87
Pete Lowe, Chattanooga Central 26     1992-95
Steve Sweat, Lexington 26     2001-02
Michael Peters, Monterey 26     1999-2002
Trey Lucas, Knox Halls 26     2003-2006
Greg Bentley, Sullivan East 25     1984-86
Chad Wallace, Rutlede 25     1995-98
Nick Crowe, Science Hill 25     1998-2001
Jacob Wilson, Bartlett 25     2006-08

HR - SEASON  (minimum of 15)

Ethan Bennett, Farragut 27     2010
Anthony Whitson, Unicoi County 24     1987
Steve Treadway, Unicoi County 23     1987
Patrick Ollis, Unicoi County 22     1986
Jeremy Reed, Lookout Valley 22     1998
Lance Jarreld, Goodpasture 21     2010
Will Edwards, Unicoi County 20     1985
Rod Walker, Morristown West 20     1989
Andy Baxter, Unicoi County 20     1997
Jonathon Johnson, Unicoi County 20     1998
Kyler Brke, Ooltewah 20     2006
Derek Trent, Dobyns Bennett 20     2007
Brad Warren, DCA 20     2010
Adam Stooksberry, Collinwood 19     2006
Chad Shelton, Chuckey-Doak 19     2008
Clint Gobbell, Summertown 19     2009
Matt Beaty, Dresden 19     2010
Chad Boruff, Knox Halls 18     1999
Davis Burklin, Farragut 18     2000
Robby Lanham, Chuckey-Doak 18     2000
Michael McKenry, Farragut 18     2001
Nick Smith, Adamsville 18     2001
Kyle Koeneman, Seymour 18     2004
Jonathon Keck, Lexington 18     2006
Trey Lucas, Knox Halls 18     2006
Shane Doughty, Rockwood 18     2007
Nick Delmonico, Farragut 18     2010
Blake Houser, CAK 18     2010
Brycen Roberts, Anderson County 18     2010
Danny Simmons, Upperman 17     1985
Kurt Keene, Baylor 17     1996
Nick Lingerfelt, Unicoi Co. 17     1997
Matt Nunley, Baylor 17     1997
Brad Miller, Chuckey-Doak 17     1998
Justin Pickett, White House 17     2004
Matt Spencer, Morristown West 17     2004
Cody Hawn, South Doyle 17     2006
Mikie Minor, Forrest 17     2006
C Massey, Crockett County 17     2007
Matt Kirkland, South Doyle 17     2009
Russ Henderson, Lexington 17     2010
Zach Stephens, Soddy Daisy 17     2010
Stephen Gant, Decatur Co. Riverside
17     2011
Lane Thomas, Bearden 17     2014
Mike White, Loudon
16     1986
Scott Jaynes, Chuckey-Doak 16     1998
Roger Cook, USJ 16     1999
Brent Lewis, Jackson Christian 16     1999
J.R. Montjoy, Clarksville NE
16     2000
Brandon Jackson, Hardin County 16     2001
Jonathan Keck, Lexington 16     2004
Kyle Waldrop, Farragut 16     2004
Michael Wheeler, Friendship Christian 16     2004
Dillon Heath, Davidson Academy 16     2005
Adam Stooksberry, Collinwood 16     2005
Michael Wheeler, Friendship Christian 16     2005
Brandon Horton, Monterey 16     2007
Ethan Williams, Unicoi Co. 16     2008
Jared Allen, Polk County 16     2010
Preston Overbey, USJ 16     2010
Ryan Shelton, Brentwood 16     2010
Greg Bentley, Sullivan East 15     1986
Jim Alder, Dobyns-Bennett 15     1990
Aaron Ferguson, Dobyns-Bennett 15     1993
Kyle Felts, David Lipscomb 15     1998
Derek Gagyi, Adamsville 15     1999
Micah Ketron, Lexington 15     2001
Clay Peterson, Brentwood Academy 15     2001
Steve Sweat, Lexington 15     2002
Steve Liddle, Franklin 15     2006
Dylan Pratt, Daniel Boone 15     2006
Corban Joseph, Franklin 15     2008
Martin Key, Jackson Christian 15     2010
Will Haynie, Brentwod Academy 15     2012
Andrew Henson, Smith County 15     2012
Hunter Newman, Goodpasture 15     2012
Ryan Flick, Sullivan East 15     2013
Brandon Trammell, Bearden 15     2015

HR- GAME

Jim Alder, Dobyns-Bennett 4     1990  v Volunteer
Dusty Holden, William Blount 4     1998  v ?
Justin Darby, Jackson Christian 4     1999  v  TCA
Frankin Payne, USJ 4     2002  v ?
Scott Hawkins, Collierville 4    
Brycen Roberts, Anderson Co. 4     2010  v Clinton
Russell Riffey, Gibbs 3     1975
Chris Smith, Gibbs 3     1988
Krey Flanary, Sullivan North 3     1990 v Volunteer
Greg Windle, Loudon
3     1991 v Wartburg
Brandon Thomas, Knox Halls 3     1992  v Clinton
Chad Boruff, Knox Halls 3     1998  v Bearden
Ricky Lutrell, Gibbs 3     1998
Brad Miller, Chuckey-Doak 3     1999  v Unicoi Co.
Mark Webb, Davidson Academy 3     2000  v Meigs Co.
Jeremy Hall, Daniel Boone 3     2001  v Sull Central
Curt Williams, Greenbrier 3     2003  v Station Camp
Gene Disney, Greenback 3     2004  v Midway
Daniel Larsen, Knox Halls 3     2004
Trey Lucas, Knox Halls 3     2006  v Campbell Co.
Trey Lucas, Knox Halls 3     2006  v Knox Central
Nicky Delmonico, Farragut 3     2009  v Noblesville, IN
Timmy Bush, Smith County
3     2010  v RBS  4/8
Russ Henderson, Lexington
3     2010 v Scotts Hill
Luke Bigler, Spring Hill
3     2011 v Goodpasture  5/20
Trent Elliot, Loudon
3     2011 v McMinn Central
Russ Henderson, Lexington
3     2011 v Chester Co. 5/11
Andrew Henson, Smith County
3     2012 v DeKalb Co.  3/27

HR- CONSECUTIVE GAMES

Ethan Bennett, Farragut 10   2010
Rod Walker, Morristown West   7  
Adam Shuford, Baylor   7   2009
Gavin Cross, Tennessee
  5   2018

HR- CONSECUTIVE AT BATS

Brycen Roberts, Anderson Co. 4   2010 v Clinton
Krey Flanary, Sullivan North 3   1990 v Volunteer
Brad Miller, Chuckey-Doak 3   1999 v Unicoi Co.
Dillon Heath, Davidson Academy 3   2003 v Houston Co. (final 2 ab) v Goodpasture (1st ab)
Jordan Ryan, Lookout Valley 3    2004  v   ?       3/29
Jonathan Reynolds, Bearden 3    2005 v Cookeville 4/8
Sawyer Greene, Mt. Pleasant 3    2006 v Santa Fe 4/10

HR- INNING

Scott Laughlin, Sullivan North 2     1982 v Sull East
Krey Flanary, Sullivan North 2     1990 v Volunteer
Aaron Ferguson, Dobyns Bennett 2     1993 v Elizabethton
Jason Adams, Dobyns Bennett 2     1996 v Farragut
Chad Wallace, Rutledge 2     1997  v Claiborne Co.
Chris Harris, Jackson Christian 2     2000  v. TCA
Dillon Heath, Davidson Academy 2     2003  v Houston Co.
Jonathan Reynolds, Bearden 2     2005  v Cookeville  4/8
Luke Bigler, Spring Hill
2     2011 v Fairview  3/21/11

MOST GRAND SLAMS                 CAREER

Chris Elam, Coffee County 5     1995-98
Sam McCormack, Bartlett 5     2004-05
Mac Thoreson, Farragut 5     2007-09
Ryan Cooper, CAK 4     2003-06
Sam Eberle, Notre Dame 4     2005-2008
Jeremy Hall, Daniel Boone 3     1999-2002
Kyle Bowers, Creek Wood 3     2005-06
Trey Lucas, Knox Halls 3     2003-2006

SEASON

Tim Starney, Clinton 3    1985
Chris Elam, Coffee County 3    1998
Les Lamberth, Hendersonville 3    2003
Ryan Cooper, CAK 3    2004
Sam McCormack, Bartlett 3    2004
Mitch Warren, Murf. Oakland 3    2006
Mac Thoreson, Farragut 3    2009
Chris Elam, Coffee County 2    1997
Derek Phillips, Knox Halls 2    1999
Sam McCormack, Barlett 2    2005
Jonathan Reynolds, Bearden 2    2005
Kyle Bowers, Creek Wood 2    2006
Nicky Delmonico, Farragut 2    2009
Zach Gaddis, Lexington
2    2011

GAME

Mike West, Lewis County 2 vs Clifton  1978
Aaron Ferguson, Dobyns Bennett 2 vs Elizabethton 1993
Chris Elam, Coffee County 2 vs Tullahoma 4/26/97 
Chad Wallace, Rutledge 2 vs Claiborne Co. 1997
Jonathan Reynolds, Bearden 2 vs Cookeville  4/8/05
Clint Gobbell, Summertown 2 vs Perry Co. 3/23/09
Nicky Delmonico, Farragut 2 vs Noblesville, IN
Nick White, DCA 2 vs St. George 2010

CONSECUTIVE GAMES

Jake McLaughlin, Oak Riddge
2 v DBoone 4/2, McCreary Co.KY 4/3 2011
Gavin Cross, Tennessee
2 v Va HS 4/30, JeffCo 5/1


CONSECUTIVE AT BATS

Chad Wallace, Rutledge 2  vs Claiborne Co.  1997
Jonathan Reynolds, Bearden 2  vs Cookeville    4/8/05
Nicky Delmonico, Farragut 2  vs Noblesville, IN

INNING

Chad Wallace, Rutledge 2  vs Claiborne Co.   1997
Jonathan Reynolds, Bearden 2  vs Cookeville  4/8/2005

MOST RUNS BATTED IN                      CAREER

Jeremy Reed, Lookout Valley 229     1995-98
Nicky Delmonico, Farragut
209     2008-11
Chris Harris, Jackson Christian 207     2000-03
Michael Wheeler, Friendship Christian 204     2003-05 w/o 9th
Michael McKenry, Farragut 202     2000-03
Corban Joseph, Franklin 197     2005-08
Russ Henderson, Lexington
197     2008-11
Preston Overbey, USJ
191     2006-10
Micah Ketron, Lexington 187     1999-2002
Robert Matlock, Jackson Christian 185     2000-03
Sam Eberle, Notre Dame 185     2005-2008
Pete Lowe, Chattanooga Central 181     1992-95
Brad Howard, Oakdale 180     1992-96
Cade Stallings, Farragut 180     2006-09
Jacob Wilson, Bartlett 172     2006-08
Roger Cook, USJ 166     1997-99
Kyle Waldrop, Farragut 165     2002-04
Franklin Payne, USJ 164     1998-2002
Tyler Newman, Chester County 162     1999-2003
Andy Cresswell, Lookout Valley 161     1995-98
Nate Hall, Knox Webb 158     2001-04
Kevin Cox, Fairley 155     2001-04
Steve Liddle, Franklin 155     2003-06
Tim Lloyd, CBHS 154     1998-2001
Rod Walker, Morristown West 152     1986-89
Brandon Maness, Lexington 150     2000-03
Derek Trent, Dobyns Bennett 150     2004-2007
Nick Smith, Adamsville 148     1994-97
Ken Brown, Westmoreland 147     1986-90
Brad Steele, Dobyns-Bennett 147     1993-96
Matt Beaty, Dresden 147     2008-11
Clint Alexander, Riverdale 146     2001-04
Brad Cobb, Goodpasture 143     2001-04
Brandon Kimbrough, Harding Academy 142     1998-2001
Casey Dykes, Franklin 141     2005-08
Alex Watson, Riverdale 137     2001-04
Jason Woods, Ridgeway 136     1992-96
Kane Barrow, Henry Co. 134     2007-10
Chad Wallace, Rutledge 133     1995-98
Charley Jackson, Adamsville 132     1998-2001
Andrew White, USJ 130     1997-99
Tate McMillan, Houston Co. 130     2002-05
Todd Helton, Knox Central 129     1989-92
Jay Hood, Germantown 128     1993-95
Ricky Lutrell, Gibbs 128     1995-98
Adam Thomas, Lookout Valley 127     1999-2003
Tanner Moore, McCallie 126     2003-06
Derek Tharpe, Knox Karns 125     1998-2000
Kendal Wells, Bearden 125     2004-06
Trey Lucas, Knox Halls 125     2003-2006
Jason Thompson, Germantown 125     2006-09
Nick Smith, McNairy Central 124     1998-2001
Hunter Newman, Goodpasture
124     2010-12
Jake Miller, Happy Valley 123     2007-10
Brad Warren, DCA 123     2007-10
Harrison Eldridge, Farragut 122     2002-04
Mike Latham, Seymour 121     1980-84

SEASON  (minimum 60)

David Mathes, Unicoi County 98     1985  #2 Nationally
Clint Gobbell, Summertown 90     2009
Tracy Jobes, Germantown 83     1985
Michael Wheeler, Friendhip Christian 80     2004
Jeremy Reed, Lookout Valley 77     1998
Connor Moore, Overton 77     2010
Nick Delmonico, Farragut 75     2010
Brad Warren, DCA 74     2010
Ethan Bennett, Farrragut 73     2010
Matt Packer, Christian Brothers 71     2006
Jacob Wilson, Bartlett 71     2007
Clayton Baker, FRA 70     2001
Micah Ketron, Lexington 70     2001
Michael McKenry, Farragut 70     2001
Gary Cadigan, Jackson Christian 70     2003
Neylan Roberts, Mt. Pleasant 69     2004
Bryce Beeler, Knox Halls 69     2010
Charley Jackson, Adamsville 68     2001
Justin Pickett, White House 68     2004
Coty Green, Baylor 68     2006
Chris Harris, Jackson Christian 67     2002
Kyle Waldrop, Farragut 67     2003
Kyle Waldrop, Farragut 67     2004
Shane Doughty, Rockwood 67     2007
Zach Flynn, Sevier County 67     2010
Mike White, Loudon
66     1986
Matt Nunley, Baylor 66     1997
Pete Lower, Chattanooga Central 65     1995
Nick Lingerfelt, Unicoi County 65     1997
Zach Woods, Ooltewah 65     2006
Stephen Gant, Decatur Co. Riverside 65     2010
Martin Key, JCS 65     2010
Jay Rhoten, Goodpasture 65     2013
Michael McKenry, Farragut 64     2003
Michael Wheeler, Friendship Christian 64     2003
Adam Stooksberry, Collinwood 64     2006
T. J. Hoelzer, David Lipscomb 64     2008
Lance Jarreld, Goodpasture 64     2010
Zach Stephens, Soddy Daisy 64     2010
Tommy Beasley, Covington 64     2012
Roger Cook, USJ 63     1998
Roger Cook, USJ 63     1999
Cody Brown, Farragut 63     2004
Trey Lucas, Knox Halls 63     2006
Tyler Bigler, Spring Hill 63     2010
Colton Bales, Jefferson Co. 63     2012
Hunter Newman, Goodpasture 63     2012
Alex Whitwell, Decatur Co. Riverside 63     2013
Nico Mascia, Farragut 63     2014
Jason Vanhoy, Tennessee
63     2018
Kevin Brasuell, Ridgeway 62     1977
Brandon Selvog, Hardin County 62     2001
Nick Smith, Adamsville 62     2001
Jeff Lockwood, Knox Halls 62     2005
Ryan Casteel, Bradley Central 62     2008
Mark Isaacs, Pigeon Forge 62     2009
Chandler Adkins, Knox Grace 62     2015
Bryce Denton, Ravenwood 62     2014
Hunter Hudson, Peabody 62     2017
Jeff Wyatt, Ridgeway 61     1982
Jeremy Reed, Lookout Valley 61     1997
Grant Caldwell, ECS 61     1998
Dustin Page, Lexington 61     2003
Steve Liddle, Franklin 61     2006
Lemond Arthur, Halls (A) 61     2007
Derek Trent, Dobyns Bennett 61     2007
Ethan Williams, Unicoi Co. 61     2008
Matt Beaty, Dresden 61     2010

GAME

Scott Hawkins, Collierville 16     na
Scott Laughlin, Sullivan North 12    1982  v Sull East 
David Mathes, Unicoi Co. 11    1985
Russell Riffey, Gibbs 10    1975
Aaron Ferguson, Dobyns-Bennett 10    1990  v ?
Nicky Delmonico, Farragut 10    2009  v Noblesville, IN
Clint Gobbell, Summertown 10    2009 v Perry Co. 3/23
Rick Shubert, Clinton   9    1975
Kevin Ward, Milan   9    1987  v  Gibson Co.
Spencer Thomas, Knox Halls   9    1994  v  Oak Ridge
Chad Wallace, Rutledge   9    1997  v  Claiborne Co.
Jordan Ryan, Lookout Valley   9    2004  v  South Pitt  3/29
Derek Williams, Sullivan North   9    2004  v Lee (VA)
Chris Rezabek, Bolton
  9    2004  v Millington
Jonathan Reynolds, Bearden   9    2005  v Cookeville  4/8/05
Ross Hollins, Gallatin   9    2007  v Marion Co.
Russ Henderson, Lexington
  9    2011   v Chester Co. 5/11
Chris Ring, Craigmont   8    1989  v Tresevant
Krey Flanary, Sullivan North   8    1990  v Volunteer 5/90
   

INNING

Chad Wallace, Rutledge   9    1997  v  Claiborne Co.
Jonathan Reynolds, Bearden   8    2005  v  Cookeville 4/8

HIGHEST BATTING AVERAGE                 CAREER (MINIMUM 150 AB)*Jack. SS stats not included on any of Sweat's stats (yet)

Darryle Crutcher, Oakhaven  .718  1989-92
Larry O'Donnell, Westside  .615  1997-98
Patrick Newman, Hamilton  .594  1998-99
Wesley Hardin, Westside  .591  1998-2001
Ronte Langs, Whitehaven  .579  1995-97
Matt Beaty, Dreden  .554  2008-11
Todd Helton, Knox Cental  .520  1989-92    180-346
Steve Sweat, Lexington *  .500   2001-02 
Ryan Emery, David Lipscomb  .498   2006-09  160-321
Jake Davis, Elizabethton  .497   2008-10   134-275
Ricky Lutrell, Gibbs  .491   1995-98
Brad Warren, DCA  .485   2007-10
Judson Powers, Humboldt  .483   2002-04   152-315
Collin Smith, Rockwood
 .480   2009-11  121-252
Jason Green, Morristown West  .478   1990-93
Ryan Cooper, CAK  .474    2003-06   164-346
Josh Allen, USJ  .473   1999-2001
Beau Massey, Jefferson County  .472   1998-2000
DeAires Moses, East Nashville  .472   2011-2014
Derek Long, Jefferson Count  .470   2002-05   163-347
Justin Sims, Karns  .469   1997-99
Stephen Gant, Decatur Co. Riverside  .467   2009-11
Josiah Glafenhein, Gibbs  .462   1998-2000
Jim Alder, Dobyns-Bennett  .460   1987-90
Brad Howard, Oakdale  .460   1992-96
Eric Brandon, FRA  .460   1997-2000
Brandon Jackson, Hardin County  .458   2000-02
Josh Archer, Henry County  .457   1998-2001
Matt Holliman, Germantown  .456   2003-06    160-344
Pete Lowe, Chattanooga Central  .455   1992-95
Robert Matlock, Jackson Christian  .455   2000-03
Sam Eberle, Notre Dame  .454   2005-2008
Tate McMillan, Houston Co.  .453   2002-05
Chris Harris, Jackson Christian  .452   2000-03
Steve Liddle, Franklin  .452   2003-06  193-427
Nicky Delmonico, Farragut
 .451   2008-11
Jacob Alexander, Jackson Northside
 .451   2008-11
Michael Paul Gilbert, Coalfield  .450   2001-05  163-362
Greg Phillips, Rutledge  .448   1986-89
Todd Fulks, Sullivan East  .448   1993-94
Cade Evans, Boyd Buchanan  .447   2014-17
Jason Southerland, Chuckey-Doak  .446   1993-96
Kyle Waldrop, Farragut  .445   2002-04
Andy Hare, Sullivan East  .443   1992-94
Nick Sherrod, Jefferson Co.  .443   2005-2008  128-289
Andy Howdeshell, Maryville Heritage  .442   1997-2000
Sam Eberle, Notre Dame  .442   2005-2008
Josh Kite, Chuckey-Doak  .440   1997-2000
Kendal Wells, Bearden  .440   2004-06
Cory Herald, Page  .440   2005-06   74-168
Kyle Deering, Macon County  .439   2002-05
Corban Joseph, Franklin  .439   2005-08   200-456
Aaron Porter, Clinton  .438   1999-2002
Hunter Newman, Goodpasture
 .428   2010-12
Chad Wallace, Rutledge  .437   1995-98
Robby Lanham, Chuckey-Doak  .435   1998-2001
Hunter MIze, Brentwood Academy  .435   2000-03  142-262
Chad Boruff, Knox Halls  .432   1997-99  86-199
Harrison Eldridge, Farragut  .431   2002-04
Derek Phillips, Knox Halls  .430   1998-2000

SEASON (MINIMUM 50 AB)

Darryle Crutcher, Oakhaven .826     1992
Darrlye Crutcher, Oakhaven .818     1991
Tommy Scarbrough, Sky View .743     1977
Ricky Lowe, Coalfield .707     2004  
Larry O'Donnell, Westside .702     1997
Todd Helton, Knox Central .700     1991
R. J. Sherman, Frayser .680     2001
Colton Simbeck, Loretto .679     2010
Todd Helton, Knox Central .656     1992
Desi Ammons, Lewis County .652     2010
J. R. Montjoy, Clarksville NE
.640     2000
Ryan Gandy, Knox Catholic .638     2003
Scott Gaylon, Seymour .635     1992
Brier Daniel, Collinwood .632     2013
Brendan Murphy, Grace Baptist .630     2003
Chris Davis, Hickman County .625     1995
Josh Archer, Henry County .620     2001
Jason Reed, Frayser .617     2002
Matt Beaty, Dresden .611     2010
Caleb Moore, Greenback .604     2003
Neylan Roberts, Mt. Pleasant .597     2004
Ryan Emery, David Lipscomb .592     2009
Mookie Betts, Overton .591     2010
Ryan Wilkins, Pope John Paul II .590     2006
Michael Paul Gilbert, Coalfield .588     2005
Ryan Gandy, Knox Catholic .587     2002
Matthew Fulgham, Gordonsville .585     2003
Josh Sitz, Grundy County .581     2004
Tavin Napier, Rockwood .581     2013
Derek Haun, Cherokee .580     2005
J Gibson, North Greene .580     2007
Beau Massey, Jefferson County .579     2000
Lance Rorex, Lookout Valley .579     2008
Brent Lewis, Jackson Christian .578     1998
Chad Bishop, SBEC .578     2003
Charley Jackson, Adamsville .577     2001
John Zdeb, Brentwood .576     1988
DeAires Moses, East Nashville .574     2014
J Roberts, Mt. Juliet Christian .571     2007
Brad Warren, DCA .570     2010
Chad Wallace, Rutledge .567     1998
Dannon Grubb, Rockwood .564     2014
Kevin Davis, Gibbs .563     1982
Jay Raynor, Ridgeway .563     2002
Miles Hartsfield, Dickson County .562     2004
Lucas Pippenger, Wayne County .562     2010
Trey Lucas, Knox Halls .561     2006
Zach Kemp, Greenbrier .560     2005
Cody Hawn, South Doyle .560     2006
C Graham, Perry County .560     2007
Will Craig, Science Hill .560     2013
Alex Whitwell, Riverside .559     2013
Jason Wilkerson, Davidson Academy .558     1994
K. J. Roberts, Summertown .558     2009
Bryce Beeler, Knox Halls .558     2010
Chauncy Scott, Stratford .558     2016
Jacob Smith, Eagleville .556     2003
Colin Roberts, Bruceton .556     2014
Hayden Hester, Midway .556     2015
Adam Stooksberry, Collinwood .553     2005
Caleb Lee, Oneida .551     2013
Jake Davis, Elizabethton .552     2009
Brent Lewis, Jackson Christian .551     1999

MOST BASE ON BALLS                       CAREER

Nicky Delmonico, Farragut
156    2008-11
Mike Latham, Seymour 139    1980-84
Hunter Hart, Dyersburg 129    1997-2000
Derek Trent, Dobyns Bennett 115    2004-2007
Brad Howard, Oakdale 113    1992-96
Brandon Maness, Lexington 111    2000-04
Drew Martinez, CBHS 109    2005-08
Ryan Carrick, Lookout Valley 107    1998-2002
Kota Patton, Lookout Valley 107    2002-2005
Preston Overbey, USJ
107    2006-10
Cody McCanless, Creek Wood 106    2003-06
Corban Joseph, Franklin 104    2005-08
Chris Fowler, Jackson Christian 101    2000-02
Kevin Davis, Gibbs   99    1981-84
Carlos Williams, Covington
  99    2010-13
Chad Rogers, Lookout Valley   97    1992-95
Alex Watson, Riverdale   97    2001-04
Sam Eberle, Notre Dame   96    2005-2008
Matt Allen, South Pittsburg
  95    2009-12
Matt Beaty, Dresden   94    2008-11
Mark Barnett, USJ   92    1997-99
Scott Carter, Knox Halls   90    1994-97
E.T. McCreary, Rockwood   89    2000-04
Miles Mayfield, Harding Academy   87    2004-07
Trey Lucas, Knox Halls   86    2003-2006
Tate McMillan, Houston Co.   85    2002-05
Blake Forsythe, CBHS   85    2005-07
Clint Alexander, Riverdale   82    2001-04
Jeffrey Stoker, Lookout Valley   81    2000-03
Harrison Eldridge, Farragut   81    2002-04
Adam Thomas, Lookout Valley   79    1999-2003
Matt Dobbins, Frankilin   79    2005-08
Andy Howdeshell, Maryville Heritage   78    1997-2000
Chris Harris, Jackson Christian   78    2000-03
Bubba Clifton, Mt. Pleasant   78    2005-08
Taylor Dillon, Briarcrest   77   2003-06
Matt Campbell, Riverdale   76    1999-2002
Robby Howard, Oakland (Murf)   76    2001-03
Tim Lloyd, Christian Bros
  74    1998-2001
Tyler Newman, Chester County   74    2000-2003
Jacob Alexander, Jackson Northside
  74    2008-11
Todd Helton, Knox Central   73    1989-92
Chris Adams, Beech   73    1990-93
Michael McKenry, Farragut   73    2000-03
Colton Wood, Bartlett   73   2006-08

 

SEASON   (36 minimum)

Corey Kemp, Centennial 60     2004
Nicky Delmonico, Farragut
53     2011
Lane Thomas, Bearden 53    2014
Steven Hogan, Chattanooga Central 51     2002
Blake Forsythe, CBHS 50     2007
K. J. Roberts, Summertown 49     2009
Clint Gobbell, Summertown 46     2008
Dale Burdick, Summitt 46     2014
Mike Latham, Seymour 45     1982
Bryce Giles, Summertown 45     2015
Blake Forsythe, Christian Brothers 45     2007
Matt Campbell, Riverdale 44     2001
Chase Bearden, Montgomery Central 43     2004
Nick Delmonico, Farragut 43     2010
Kevis Buckley, Lexington 41     2004
Kevin Cox, Fairley 41     2004
Kyler Burke, Ooltewah 41     2006
Chad Hunter, Riverdale 41     2007
Miles Mayfield, Harding Academy 41     2007
Derek Trent, Dobyns Bennett 41     2007
Dylan Pratt, Daniel Boone 40     2007
Zac Blanken, Rutledge 40     2008
Josh Hillard, Knox Halls 40     2010
Kota Patton, Lookout Valley 39     2003
Aaron Vargas, Oak Ridge 39     2004
M Mayfield, Harding Academy 39     2007
Aussie Light, White House 39     2010
Colton Kail, Crockett Co. 39     2013
Isaac Howeth, East Robertson 39     2017
David Patterson, Beech 38     2003
Ryan Emery, David Lipscomb 38     2008
Jake Corum, Grainger 38     2009
Jeff Wargo, Collierville 38     2010
Adam Ford, Trousdale Co. 38     2012
Miles Humphreys, JCS 38     2016
Garrett Hensley, Signal Mountain 38     2017
Chris Fowler, Jackson Christian 37     2002
Harrison Eldridge, Farragut 37     2003
Jon Ivie, Summertown 37     2006
Cody McCanless, Creek Wood 37     2006
Derek Trent, Dobyns-Bennett 37     2006
Drew Martinez, CBHS 37     2008

GAME

Cody McCanless, Creek Wood  4   3/15/05   v Fairview
Carlos Williams, Covington
 4   2012     v Millington
Pat Dorwin, Farragut  3   1982
Jerry McMurtry, Mt. Juliet  3   3/19/04  v Trousdale Co.
Cliff Hardy, Mt. Juliet  3   3/27/04
Cody McCanless, Creek Wood  3   3/16/06  v Hunters Lane
Matt Tidwell, Creek Wood  3   3/24/06  v Coffee Co.
Buck Dawson, Creek Wood  3   3/24/06  v Coffee Co.
Cody McCanless, Creek Wood  3   4/22/06  v Giles Co.
Sam Eberle, Notre Dame  3   5/5/08   v Marion Co.
Nicky Delmonico, Farragut
 3  3x  HV, Maryville, Collierville
Jonathan King, Riverdale
 3   3x   3/17, 3/30, 5/16  2012
   

MOST TIMES HIT BY PITCH                  CAREER

Carlos Williams, Covington
59    2010-13
Robert Gee, CAK 58    2014-17
Chase Clem, Rockwood 56    2005-2008
Spencer Jackson, Ravenwood 45    2003-06
Tim Bush, Smith County 40    2007-10
Troy Mannino, Christian Bros
37    2007-10
Roby Anderson, Covington 37    ??
Chase Parker, Lexington 36    2001-03
Jake Miller, Happy Valley 36    2007-10
Chad Wyatt, Adamsville 34    1992-95
Alan Wright, CBHS 34    2004-06
Jeff Hennen, Notre Dame 33    2005-2008
Tate McMillan, Houston Co. 32    2002-05
Ryan Carrick, Lookout Valley 31    1998-2002
Brandon Hollingsworth, Lexington 31    2000-02
Franklin Payne, USJ 31    1998-2002
Dustin Whitlock, TRA
30    2008-10
Brandon Mitson, TRA
29    2011-13
Allen Williams, Covington 29    2002-05
Matt McKee, Greenback 28    2003+
Jacob Cole, TRA
28    2008-10
Levi Schlesinger, South Gibson
27    2015-18
Chris Smelcer, Seymour 26    1998+
Jay Edwards, MUS 26    2005-06
Austin Moore, South Gibson
26   2010-14
Danny Pulley, Goodpasture 25    2002-04
Phillip Sherrard, Farragut 25    2002-04
Cody McCanless, Creek Wood 25    2003-06
Dal Coplin, Jackson Christian 24    2000-03
Andrew Ralson, TRA
24    2010-12
Jeff Glass, Covington 23    2002-05
Jordan Wilson, TRA
23    2009-12
Jim Burton, Hendersonville 22    1993-95
Matt Quillen, Sullivan North 22    2002-05
Chase Aldrich, Jackson Christian 21    2000-02
Drew Mason, Franklin 21    2004-2007
Cody Hudson, Houston 21    2007-08

SEASON  (16 minimum)

Spencer Jackson, Ravenwood 33     2006
Matt McKee, Greenback 28     2003
Tyler Moore, Meigs County 27     2006
Timmy Bush, Smith County
27     2010
Chris Smelcer, Seymour 26     1998
Taylor Wortham, Clarksville 25     2010
Cody Brown, Farragut 24     2004
Robert Gee, CAK 24     2017
Chase Clem, Rockwood 23     2008
Jonathan Deberry, Lexington 23     2004
Carter Wiseman, Goodpasture 23     2014
Blain Curtis, Tipton-Rosemark 22     2014
Blake Donels, Collierville 22     2017
Chase Parker, Lexington 21     2003
Carlos Williams, Covington 21     2012
Taylor Warwick, Spring Hill 21     2016
Brandon Hollingsworth, Lexington 19     2001
Ben Allen, Dobyns-Bennett 19     ?
Chase Clem, Rockwood 19     2007
Bobby Towne, Walker Valley 19     2012
Brandon Mitson, Tipton-Rosemark 19     2013
Noah Brock, Columbia Academy 19     2015
Robert Gee, CAK 19     2015
Chris Barnes, Northeast 19     2017
Matt Joslin, Spring Hill 19     2017
Eli Nordhorn, Knox Grace 19     2017
Roby Anderson, Covington 18     2004
Tyler Lyons, Dyersburg 18     2010
Adam Adamaitis, Lipscomb Academy 18     2017
Trey Sherrill, South Gibson
18     2017
Chad Wyatt, Adamsville 17     1995
Jake Barnes, Father Ryan 17     2004
Kyle Bays, Mt. Pleasant 17     2007
Brayden Baxter, Huntingdon 17     2008
John Jordan, Collierville 17     2008
Brandon Wilson, Pigeon Forge 17     2009
Riley Norris, Clarkrange 17     2014
Austin Sansifer, Lookout Valley 17     2015
Connor Sherrod, Carter 17     2016
Brenon Sanders, Spring Hill 17     2017
Taylor Warwick, Spring Hill 17     2017
Joey Price, Dyersburg 16     2000
Chase Aldrich, Jackson Christian 16     2002
Phillip Sherrard, Farragut 16     2003
Drew Reagan, Farragut 16     2004
Allen Williams, Covington 16     2005
Jay Edwards, MUS 16     2007
Michael Rowe, Gibbs 16     2007
Troy Mannino, Christian Bros
16     2008
Steven Cessac, Halls (A) 16     2009
Parker Phillips, Collierville 16     2013
Caleb Pipenger, Bradley Central 16     2013
Zach James, Tipton Rosemark 16     2016
Luke Dotson, Goodpasture 16     2017

GAME

Josh Carman, Beech 4  (v Springfield 3/26/98)
   

INNING

Josh Carman, Beech 2   1998 (v  Springfield)
   

BASE RUNNING

MOST STOLEN BASES                CAREER

Carlos Williams, Covington
184    2010-13
Michael Paul Gilbert, Coalfield 181    2001-05
Jarrett Jones, Chester County 124    2001-04
Hunter Hart, Dyersburg 123    1997-2000
Ryan Overton, Powell Valley /Cumberland Gap 120    2001-04
Ahmir Watkins, Blackman 118    2001-03
Cade Evans, Boyd Buchanan 118    2014-17
Latarius Harris, Fairley 113    1998-2000
James Penn, Wooddale 111    1997-99
Phillip Odell, Oakdale 110    1993-97
Larry Herndon, Jr, Ridgeway 110    1998-2000
Franklin Payne, USJ 109    1999-2002
Matt Pryor, Seymour 107    2001-04
Marc MacMillan, MUS 106    1989-92
Matt Allen, South Pittsburg
105    2009-12
Cole Hoppe, Briarcrest 103    1999-2001
Brad Howard, Oakdale 101    1992-96
DeAires Moses, East Nashville   97    2011-14
Luke Putnam, Fairview   95    2002-05
Chad Wyatt, Adamsville   92    1992-95
Randall Tatum, Kirby   91    1994-97
Chad House, Christian Bros
  85    1998-2001
Chase Aldrich, Jackson Christian   85    2000-02
Kevin McClain, Adamsville   84    1991-94
Eric Brandon, FRA   83    1997-2000
Tyler Porter, Greenfield   83    2001-03
Mike Faulkner, Germantown   81    2007-09
Lance Rorex, Lookout Valley   79    2005-2008
Eric Oliver, Chattanooga Central   78+  2000 ?
Cody Simmons, Dyersburg   78    2003-05
Greg Phillips, Rutledge   77    1986-89
Chris Adams, Beech   77    1990-93
Robert Matlock, Jackson Christian   77    2000-03
Lincoln Lakoff, CPA
  76    2007-10
Chris Fowler, Jackson Christian   75    2000-02
Chase Clem, Rockwood   75    2005-2008
Michael Allen, South Pittsburg
  74   2009-12
Bubba Clifton, Mt. Pleasant   73    2005-2008
Trey Hendrick, CPA
  73    2006-09
Nicky Delmonico, Farragut
  73    2008-11
Chuck Reasonover, DCA   70    1993-97
Rodney Coffman, Adamsville   66    1989-91
Ryan Carrick, Lookout Valley   66    1998-2002

SEASON  (37 minimum)

Eric Oliver, Chattanooga Central 78     2000
Carlos Williams, Covington 63     2012
Latarius Harris, Fairley 62     1999
Najeeb Jiles, Frayser 60     2000
Shea Lee, Upperman 59     1985
Jeremiah Nance, Chester Co. 59     2015
Carlos Williams, Covington 58     2013
Michael Paul Gilbert, Coalfield 56     2004
Hunter Hudson, Sequatchie Co. 56     2012
Spencer Wood, Westside 54     1977
Michael Paul Gilbert, Coalfield 53     2005
Donnell Rawlings, Northside 52     2000
Myles Ervin, Notre Dame 52     2002
Caleb Dugger, Mt. Pleasant 52     2006
Steve Martin, Loudon
50     ??
Darien Tubbs, Cookeville 50     2013
Eric Becton, Northside 49     1982
Tyler Payne, McCallie 49     2014
Landon Mosteller, Clarksville 49     2015
Chase Aldrich, Jackson Christian 48     2002
Cortex Perry, Hixon 48     2003
Matt Allen, South Pittsburg 48     2011
Justin Collins, Clarksville NE 48     2014
Cainin Maners, Scotts Hill 48     2015
Josh Ozment, Dyer Co. 47     2004
Darrien Tubbs, Cookeville 47     2012
Jordan Jackson, Central Magnet 46     2015
Marc MacMillan, MUS 45     1990
Cody Simmons, Dyersburg 45     2004
McKenzie Jackson, Central Magnet 45     2015
Tyler Egawa, Central Magnet 44     2012
Tyler Egawa, Central Magnet 44     2013
Drake Parker, Union City 44     2013
Hunt Taylor, MUS 43     1993
Ahmir Watkins, Blackman 43     2001
Tillman McRae, Haywood County 43     2017
Cameron Oliver, Milan 43     2017
M Berry, Brainerd 42     2007
Zack Franklin, McGavock 42     2009
Dane Smith, Halls (A) 42     2009
Trevor Haggard, JCS 42     2010
Ahmir Watkins, Blackman 41     2003
Ryan Overton, Powell Valley 41     2002
Franklin Payne, USJ 41     2002
Ryan Wilkes, Chattanooga Central 41     2002
MoMo Stewart, Cascade 41     2006
MoMo Stewart, Cascade 41     2007
Chase Clem, Rockwood 41     2007
Andy Hibbett, Gibbs 41     2010
Dray Mercer, Perry Co. 41     2010
Cade Evans, Boyd-Buchanan 41     2015
Hunter Hart, Dyersburg 40     2000
Jarrett Jones, Chester County 40     2004
Luke Putnam, Fairview 40     2005
Josh Thomas, South Pittsburg
40     2012
Jess Morrison, South Pittsburg 40     2017
Gavin Cross, Tennessee
40     2018
Brandon Samson, Trousdale Co. 39     1998
Michael Farthing, Dobyns Bennett 38     1996
Taylor Dillehay, Trousdale Co. 38     1998
B. J. Patterson, USJ 38     1998
David Patterson, Beech 38     2003
Matt Pryor, Seymour 38     2003
Caleb Dugger, Mt. Pleasant 38     2005
Lincoln Lakoff, CPA 38     2010
Michael Smith, BGA 38     2012
Jake Stone, South Pittsburg 38     2013
Jordan Baker, CPA 38     2015
Dorian Berry, Overton 38     2017
Dru Owens, Hampton
38     2018

CONSECUTIVE STOLEN BASES

Eric Brandon, FRA 83-83   1997-2001
Shea Lee, Upperman 59-59   1985

Most Stolen Bases in ONE GAME

Matt McKee, Greenback   9     2003  v Tellico Plains
Ben Crabtree, Oneida   8     2005 v Oakdale 3/18
Brian McCord, Hickman County   7     1985
Jack Hewett, Loudon
  6     1988 v Greenback
Ryan Wagner, Dobyns-Bennett   6     1994

PITCHING

MOST WINS                                CAREER(minimum 25)

Phillip Pfiefer, Farragut
46    2008-11
Clayton Gant, USJ (9-12) add 8th grade
44    2005-08   53 wins
Brad Howard, Oakdale 42     1992-96
Stephen Gant, Decatur Co. Riverside
39     2009-11
Darrin Nottingham, Sullivan North 38     1982-1985
Anthony Whitson, Unicoi County 38    1985-87
RA Dickey, MBA
38     1990-93
Kurt Titus, Tullahoma
38     1986-88
John Williams, Oakland 38     1997-2000
Tyler Mathis, Covington 38     2003-06
Ryan Carrick, Lookout Valley 37     1998-2002
Larry Knight, Lookout Valley 36     1978-80
Rob Catapano, Farragut 35     2003-06
Harley Woody, Lookout Valley 34     1975-77
Billy Lloyd, Bishop Byrne 34     1977-80
Toby Townsend, Loudon
34     1983-86
John Gorman, USJ 34     1998-2001
Matt Scott, Lavergne 34     1999-2002
Jeremy Foust, USJ 34     2001-04
Seth Massey, Adamsville 33     1991-94
Forest Nabors, Germantown 32     1981-84
Freddi Neeley, Sullivan North 32     1982-1985
Eric Brandon, FRA 32     1997-2000
Preston Overbey, USJ
32     2006-10
Dustin Smith, Clarksville NE
31     1996-98
Adam Yates, Jackson Northside 31     1997-2000
Nick Crowe, Science Hill 31     1998-2001
Greg Lambert, Loudon 31     1999-2002
Brad Steele, Dobyns-Bennett 30     1993-96
Daniel deArmas, Houston 30     1999-2001
Cody Puckett, DeKalb County 30     2010-13
Raymond Harvey, David Lipscomb 29     1984-86
Jay Akin, Craigmont 29     1989-93
Todd Helton, Knox Central 29     1989-92
Rodney McBride, White Station 29     1991-94
Joey Collums, ECS 29     1996-98
Trent Haddock, Summertown 29     1997-2001
Dusty Johnson, Farragut 28     1996-99
Scott Wade, Sullivan South 28     1996-99
Aaron Rule, Seymur 28     1999-2002
Craig Cobb, Farragut 28     2001-03
Steve Carrick, Lookout Valley 27     1975-77
Matt Crowder, Henry County 27     1999-2001
Nathan Scott Barker, Sequatchie Co. 26     1992-95
Dusty Johnson, Farragut 26     1996-99
Coty Green, Baylor 26     2003-06
Josh Knight, Sycamore
26     2003-06

SEASON  (minimum 13)

Brantley Jones, Kingsbury 16     1966
Phillip Pfiefer, Farragut 16     2010
Wil Crowe, Pigeon Forge 16     2013
Jeff Glover, Farragut 15     1982
R. A. Dickey, MBA 15     1993
Chandler Ganick, BrentwoodAcademy 15     2001
Derek Sims, Dyer County 15     2007
Stephen Gant, Decatur Co. Riverside 15     2010
Billy Lloyd, Bishop Byrne 14     1980
Toby Townsend, Loudon
14     1986
Nick Crowe, Science Hill 14     1999
Wesley Evans, Loudon
14     1999
Matt Scott, Lavergne 14     2002
Ryan Johnson, Davidson Academy 14     2003
Zac Primm, Oakland 14     2003
Ben Wharton, Chatt. Christian 14     2003
Kyle Waldrop, Farragut 14     2004
Jonathan White, Milan 14     2004
Richie Goodenow, Overton 14     2005
Matt Packer, Christian Brothers 14     2006
Chad Bell, South Doyle 14     2007
Clayton Gant, USJ 14     2007
Matt Williams, Oneida 14     2015
Allen Hampton, Unicoi County 13     1984
Mickey Calloway, Germantown 13     1992
Josh Paxton, Houston 13     1996
Dustin Smith, Clarksville NE
13     1997
Brandon Crowe, Science Hill 13     1998
Rocky Evans, Chattanooga Central 13     1999
Drew Lester, USJ 13     1999
Jared Garshnick, White House 13     2000
Craig Cobb, Farragut 13     2003
Stuart Pomeranz, Houston 13     2003
Rob Catapano, Farragut 13     2004
Michael McGee, Goodpasture 13     2004
Drew Hayes, McKenzie 13     2006
Mikie Minor, Forrest 13     2006
Phillip Pfiefer, Farragut 13     2008
Colton Harris, Dyer Co. 13     2009
Robert Hansen, Beech 13     2010
Brennan Swindoll, Friendship Christian 13     2010
Justin Willis, Gibbs 13     2010
Hunter Newman, Goodpasture 13     2012
Braxton Dieckhaus, Rhea County 13     2016
Spencer Strider, CAK 13     2017

MOST CONSECUTIVE WINS (without a loss)

Darrin Nottingham, Sullivan North 38   1982-85
Forest Nabors, Germantown 32   1981-84
Freddi Neeley, Sullivan North 32   1982-85
Steve Carrick, Lookout Valley 27   1975-77
Clayton Gant, USJ 26   2003-05
John Williams, Oakland 22   1999-2000
Kyle Waldrop, Farragut 22   2003-04
Rob Catapano, Farragut 19   2003-05
Nick Williams, Farragut 19   2008-2010
Hunter Newman, Goodpasture
19   2010-12
Trent Haddock, Summertown 15   2001-02
Richie Goodenow, Overton 14   2005-+
Ben Wharton, Chatt. Christian 14   2003
Tyler Mathis, Covington 14   2003-04
Jared Garshnick, White House 13   2000
Craig Cobb, Farragut 13   2003
Spencer Strider, CAK 13   2017
Mike Meador, Hendersonville 12   2002-03
Tyler Cannon, Pigeon Forge 12   2005 +
Brad Brown, Jefferson Co. 11   1981
Calvin Hoilman, Unicoi County 11   1984
Todd Helton, Knox Central 11   1991-92

MOST SHUTOUTS                            CAREER

Mikie Minor, Forrest 23  2003-06
Brad Howard, Oakdale 22  1992-96
Larry Knight, Lookout Valley 17  1978-80  #10 Nation
Todd Helton, Knox Central 16  1989-92
Rob Catapano, Farragut 12  2003-06
Ronnie Skinner, CBHS 11  1976-78
Tyler Mathis, Covington 10  2003-06

SEASON  minimum 6

Mikie Minor, Forrest 12  2006
Wil Crowe, Pigeon Forge 10  2013
Lee Sweeney, Friendship Christian   9  2005
Bobby Towne, Walker Valley   9  2012
Todd Helton, Knox Cental   8  1991
Chad Bell, South Doyle   8  2007
Brennan Swindoll, Friendship Christian   8  2013
Walker Malone, Meigs County   8  2016
Ryan Weathers, Loretto   8  2016
Spencer Strider, CAK   8  2017
Ryan Weathers, Loretto   8  2017
Stuart Pomeranz, Houston   7  2003
Mike Minor, Forrest   7  2005
Jordan Cooper, Farragut   7  2009
Philip Pfiefer, Farragut   7  2009
Cole Brand, Bradley Central   7  2010
Wes Demirjian, Goodpasture   7  2012
Tanner Fee, Knox Grace   7  2015
Ronnie Skinner, CBHS   6  1976
Brad Howard, Oakdale   6  1995
Brad Howard, Oakdale   6  1996
Mark Turnbow, Hardin Co.   6  1997
Kyle Waldrop, Farragut   6  2004
Drew Pomeranz, Collierville   6  2006
Bryan Cravens, Friendship Christian   6  2007
C Davidson, Bradley Central   6  2007
Ryan Holland, South Doyle   6  2007
B Wilson, Murf. Oakland   6  2007
Adam Adkins, Goodpasture   6  2008
Chris Carrington, Summertown   6  2008
Michael Purcell, Waverly   6  2008
Stephen Gant, Decatur Co. Riverside   6  2009
Brady Bramlett, Arlington   6  2012
Skyler Harrison, Halls   6  2014
Matt Williams, Oneida   6  2014
Corey Bates, Grainger   6  2015
Drew Hall, Goodpasture   6  2015

CONSECUTIVE SHUTOUTS

Ronnie Skinner, CBHS 6    1976
   

 

CONSECUTIVE SCORELESS INNINGS

Nick Hill, Sullivan East 56.0     2003
Ronnie Skinner, CBHS 53.2     1976
Kyle Waldrop, Farragut 35.2     2004
Rob Catapano, Farragut 34.0     2006
Andrew Lindsey, Waverly
31.3     2017
Colter Millican, Brighton 31.0     2008

CONSECUTIVE INNINGS-NO EARNED RUNS ALLOWED

Kyle Waldrop, Farragut 58.2     2004
Todd Helton, Knox Central 56.0     1991
Nick Hill, Sullivan East 56.0     2003
   

LOWEST EARNED RUN AVERAGE     CAREER  (minimum 60 innings)

Ronnie Skinner, CBHS 0.41     1976-78
Ross Grimsley, Frayser 0.45     1966-68
Nick Williams, Farragut 0.85     2008-2010
Scott Wade, Sullivan South 0.96     1996-99
Kyle Waldrop, Farragut 0.99     2002-04
Todd Helton, Knox Central 1.05     1989-92
Casey Fones, Riverdale 1.05     2002-03

SEASON  (minimum 40 innings)

Mikie Minor, Forrest 0.08     2006
Ryan Weathers, Loretto 0.11     2017
Ryan Rolison, USJ 0.12     2016
Darryle Crutcher, Oakhaven 0.14     1992
Kyle Waldrop, Farragut 0.15     2004
Ronnie Skinner, Christian Brothers 0.19     1977
Ross Grimsley, Frayser 0.22     1968
Garry Gallo, White Station 0.24     1981
Billy Lloyd, Bishop Byrne 0.25     1980
Andrew Lee, Morristown West 0.28     2012
Clay Treece, Union City 0.28     2013
Jared Carkuff, Cascade 0.30     2012
Skyler Harrison, Halls 0.30     2014
Todd Helton, Knox Central 0.32     1992
Gunter Delashmit, Covington 0.32     2006
Justus Sheffield, Tullahoma 0.34     2014
Garrett Dolanich, Creek Wood 0.35     2016
Ronnie Skinner, CBHS 0.36     1976
Billy Lloyd, Bishop Byrne 0.36     1980
Terry Barnett, Unicoi County 0.36     1994
Farrell Vincent, Christian Brothers 0.37     1970
Ryan Wilkes, Chatt. Central 0.37     2003
Conner Love, CAK 0.37     2014
Greg Tye, Karns 0.37     2016
Ryan Weathers, Loretto 0.37     2016
Houston Harding, ECS 0.37     2017
Jeff Lockwood, Knox Halls 0.39     2006
Seth Robinson, Rockwood 0.40     2003
David Price, Blackman 0.43     2004
Hunter Newman, Goodpasture 0.43     2012
Craig Cobb, Farragut 0.44     2003
Zach Cook, Covington 0.45     1999
Justin Daley, Clarksville 0.45     2009
R. A. Dickey, MBA 0.46     1993
Jarrod Smith, Tullahoma 0.46     2002
Dylan Cupples, Dyer County 0.46     2004
Jared Carkuff, Cascade 0.47     2010
Matt Packer, Christian Brothers 0.48     2006
Brennan Swindoll, Friendship Christian 0.48     2013
Josh Bell, Jackson Northside 0.49     2001
Phillip Sherrard, Farragut 0.49     2003
Andrew Lindsey, Waverly 0.49     2017
Chris Gambrill, Johnson County 0.50     2001
Connor Creasy, Milan 0.50     2016
Steven Oelke, Christian Brothers 0.51     1998
Mark Turnbow, Hardin County 0.51     1987
Stuart Pomeranz, Houston 0.52     2003
Steven Jennings, DeKalb Co. 0.52     2017
Joey Collums, ECS 0.54     1996
Patrick Parris, East Hamilton 0.55     2012
Alex Hicks, Collierville 0.55     2014
Justin Thompson, Loudon
0.56     2004

MOST NO HITTERS                           CAREER

Billy Lloyd, Bishop Byrne 7   1977-80
Joe Casey, North (Nashville) 5   1944-46
Larry Knight, Lookout Valley 5   1978-80
Josh Kite, Chuckey-Doak 4   1997-2000
John Hooper, Goodpasture 4   2001-04
Trent Haddock, Summertown 3   1997-2001
Rob Catapano, Farragut 3   2003-06
Josh Knight, Sycamore
3   2003-06
Justin Alexander, Knox Webb 3   2007-10
Jeremy Hall, Daniel Boone 2   1999-2002
Andrew Clements, Greenfield 2   2001-03

SEASON

Billy Lloyd, Bishop Byrne 4    1980
Rusty Langford, Sheffield 3    1977
Ronnie Skinner, CBHS 3    1977
Josh Kite, Chuckey-Doak 3    2000
Drew Clothier, Christian Brothers 3    2004
Jason Patterson, Middleton 3*  2006 * 2 perfect gmes
Larry Knight, Lookout Valley 2    1978
Larry Knight , Lookout Valley 2    1980
Trent Haddock, Summertown 2    2000 (1 perfect game)
Dale Pierce, Lincoln County 2    2001
Rob Catapano, Farragut 2    2004
John Hooper, Goodpasture 2    2004
Nathan McBroom, Columbia Academy 2    2004
Mike Minor, Forrest 2    2005

MOST STRIKEOUTS                   CAREER

Brad Howard, Oakdale 690     1992-96
Larry Knight , Lookout Valley 589     1978-80
RA Dickey, MBA
550     1990-93
Mikie Minor, Forrest 495 w/o 9th grade
Phillip Pfiefer, Farragut
465     2008-11
Harley Woody, Lookout Valley 444     1975-77
Ryan Carrick, Lookout Valley 436     1998-2002
Wesley Hardin, Westside 412     1998-2001
Dustin Smith, Clarksville NE
388     1996-98
Stephen Gant, Decatur Co. Riverside
380     2009-11
Jeff Parsons, Hendersonville 378     1993-96
Rob Catapano, Farragut 377     2003-06
Brantley Jones, Kingsbury 372     1964-66
Michael Paul Gilbert, Coalfield 372     2001-05
Jason Adams, Dobyns-Bennett 365     1994-97
Seth Massey, Adamsville 362     1991-94
Matt Scott, Lavergne 362     1999-2002
John Bilbrey, Cumberland County
360     2009-12
Shay Horseman, Anderson County 358     1999-2002
Rodney McBride, White Station 340     1991-94
Tyler Mathis, Covington 332     2003-06
Tim Lewis, Hunters Lane 326     1990-93
Matt Packer, CBHS 325     2004-06
Raymond McBride, Gibbs 321     1995-98
Jay Akin, Craigmont 320     1989-93
Eric Brandon, FRA 304     1997-2000
Jeffrey Stoker, Lookout Valley 303     2000-03
Dylan Slayton, Trenton-Peabody 303     2010-13
Chad Wallace, Rutledge 300     1995-98
Kyle Sparkman, Overton 298     1996-98
Steve Carrick, Lookout Valley 297     1975-77
Preston Overbey, USJ
290     2006-10
Chris Mobley, Dobyns-Bennett 287     1999-2001
Aaron Rule, Seymour 284     1999-2002
Hayden Shrum, Macon County 284     2002-05
Adam Yates, Jackson Northside 281     1997-2000
Keith Wilson, Harding Academy
280     1981-84
John Garman, USJ 278     1998-2001
Stephen Shao, Mount Juliet 277     2000-02
David Jackson, Roane County 275     1995-98
Josh Kite, Chuckey-Doak 273     1997-2000
Josh Bell, Jackson Northside 271     1998-2001
Jeremy Hall, Daniel Boone 270     1999-2002
Rocky Evans, Chattanooga Central    268     1998-99
Kyle Smith, Riverdale 267     2001-03
Drew Housewright, Gibbs 266     2003-06
Joe Collins, Chuckey-Doak 259     1990-93
Brandon Crowe, Science Hill          259     1998-99
Justin Alexander, Knox Webb 254     2007-10
Matt Edwards, Lincoln County 253     1999-2001
Kris McWhirter, Davidson Academy 250     1995-97
Brandon Summey, Sullivan North 250     2001-03

SEASON

Larry Knight, Lookout Valley 223     1979
R. A. Dickey, MBA 218     1993
Brantley Jones, Kingsbury 193     1966
Chris Gambrill, Johnson County 191     2001
Mike Minor, Forrest 188     2006
Wil Crowe, Pigeon Forge 187     2013
Larry Knight, Lookout Valley 186     1980
Larry Knight, Lookout Valley 180     1978
Mike Minor, Forrest 180     2005
Matt Packer, Christian Brothers 180     2006
Dustin Smith, Clarksville NE
178     1997
Ray King, Ripley 176     1992
Jeffrey Terrell, Marshall County 175     1999
Brad Howard, Oakdale 173     1994
Drew Hayes, McKenzie 170     2006
Toby Woodlee, Grundy County 168     2004
Zach Cook, Covington 165     1999
Stuart Pomeranz, Houston 165     2003
Philip Pfeifer, Farragut 165     2010
David Looney, Cornersville 161     2015
Aaron Everett, Loudon
160     2005
Zac Curtis, Hendersonville 160     2010
Seth Lintz, Marshall Co. 155     2008
Robert Hansen, Beech 155     2010
Drew Hall, Goodpasture 155     2015
David Price, Blackman 151     2004
Bryan Morris, Tullahoma 151     2005
Spencer Strider, CAK 150     2017
Jim Evans, Christian Brothers 148     1967
Rocky Evans, Chattanooga Central 148     1999
Bryan Smith, Eagleville 147     2012
Randy Swearingen, Unaka 146     2003
Farrell Vincent, Christian Brothers 145     1970
Sonny Gray, Smyrna 145     2007
Paul Romanoli, Germantown 144     1986
Stephen Gant, Decatur Co. Riverside
144     2011
Jason Adams, Dobyns-Bennett 143     1997
Will Crowe, Pigeon Forge 143     2012
Larry Fewell, Germantown 142     1975
David Price, Blackman 142     2002
Matt Scott, Lavergne 141     2002
Chad Bell, South Doyle 141     2007
B Johnson, Overton 141     2007
Ryan Weathers, Loretto 141     2016
Zac Primm, Oakland 140     2003
Daniel Norris, Science Hill 140     2010
Stephen Shao, Mount Juliet 139     2003
John Bilbrey, Cumberland Co. 139     2012
Jared Carkuff, Cascade 139     2012
Ryan Weathers, Loretto 139     2017
Jordan Collier, Jackson Co. 138     2009
Phillip Pfiefer, Farragut 138     2009
Peyton Alford, Powell 138     2016
Tanner Barkley, Chuckey-Doak 138     2016
Cameron McGinnis, Washburn 138     2016
Brandon Crowe, Science Hill 137     1999
Rob Sherwood, Gibbs 137     2003
Mike Minor, Forrest 137     2004
C Davidson, Bradley Central 136     2007
Winston Cannon, Upperman 135     2016
Richie Goodenow, Overton 134     2005
Bryan Smith, Eagleville 134     2010
David Looney, Cornersville 134     2014
Gage Gillian, Spring Hill 133     2016
Derek Tharpe, Knox Karns 132     2000
Stephen Gant, Decatur Co. Riverside 132     2010
Mark Turnbow, Hardin Co. 131     1997
Justus Sheffield, Tullahoma 131     2014
Chris Mobley, Dobyns-Bennett 130     2001
Jonathan White, Milan 130     2004
Drew Pomeranz, Collierville 130     2006
Clay Treece, Union City 130     2013
Tyler Bailey, North Greene 130     2014
Justin Casteel, South Greene 130     2015

AVERAGE STRIKEOUTS PER GAME (SEASON)

Larry Knight, Lookout Valley 18.6  1980  #2 Nationally
Josh Reece, Lincoln County 15.7  1997
Mike Minor, Forrest 15.0  2005
Jeremy Poole, Lincoln County 14.5  1997
R. A. Dickey, MBA 12.9  1993
Dane Archer, Henry County 11.5  2004

AVERAGE STRIKEOUTS PER GAME (CAREER)

Larry Knight, Lookout Valley 15.1  1978-80  #2 Nationally
 Phillip Pfiefer, Farragut
11.8  2008-11

STRIKEOUTS IN A SEVEN INNING GAME

Mikie Minor, Forrest 21   2006 v Huntland
Stan Kizer, Loudon
20   1987 v Madisonville
Judson Brownell, Dobyns-Bennett
20  1999 v ?
Matthew Lopez, Clinton 20   2002  v Campbell Co.
Jeffrey Lykins, Marshall County 20   2003  v Fairview
Shay Crawford, Harding Academy
20   2005 v St. Benedict
Drew Hayes, McKenzie 20   2006  v West Carroll 3/27
Matt Packer, Christian Bros
20   2006  v BGA
Adam Pieratt, Stewart County 20   2008  v McEwen 4/17
Ben Skelley, Santa Fe 19   2003  v Zion Acad.
Dane Bolton, Hixson 19   2004  v East Ridge 3/22
Rob Catapano, Farragut 19   2005  v Maryville
David Looney, Cornersville 19   2014  vs Santa Fe 3/11
Mike West, Lewis County 18   1978  v Clifton
Larry Knight, Lookout Valley 18   1979  v Tyner
Joe Jolley, White House 18   1981  v Macon Co.
Stan Kizer, Loudon
18   1985 v William Blount
Brad Howard, Oakdale 18   1994  v Unicoi Co.
Dustin Smith, Clarksville NE
18   1998  v ??
Josh Dutto, Chattanooga Central 18   2000  v Goodpasture
Stephen Shao, Mount Juliet 18   2003  v White House
Ryan Steen, Hendersonville 18   2003  v Shelbyville 2003
Dane Archer, Henry County 18   2004 v Clark.NW 4/27
Mike Minor, Forrest 18   2005 v Summertown
Mike Minor, Forrest 18   2005 v Huntland
Todd Caldwell, Happy Valley 18   2005 v Johnson Co 4/28
Lucas Laster, Cornersville 18   2009 v Unionville 4/23
Philip Pfiefer, Farragut 18   2009 v William Blount
David Looney, Cornersville 18   2013 v ??
Mike West, Lewis County 17   1978  v Summertown
Craig Williams, Oak Ridge 17   1985
Stan Kizer, Loudon
17   1985 v Sweetwater
Terry Powers, Hunters Lane 17   1989
Tim Lewis, Hunters Lane 17   1991
Todd Helton, Knox Central 17   1992
Joe Fellers, Oak Ridge 17   1994
Josh Reece, Lincoln County 17   1996 v Coffee Co.
Jeremy Poole, Lincoln County 17   1997 v Franklin Co.
Jeremy Hall, Daniel Boone 17   2002 v Sull Central
Ben Skelley, Santa Fe 17   2003 v Hampshire
Dane Archer, Henry County 17   2004 v Clarksville 3/30
Cliff Hardy, Mt. Juliet 17   2004 v McGavock
Mike Minor, Forrest 17   2004 v Cascade 4/26
Tyler Childress, Dyersburg 17   2006 v Portagville MO 4/7
Zac Curtis, Hendersonville 17   2009 v Dickson Co.

STRIKEOUTS IN AN EXTRA INNING GAME

Larry Knight, Lookout Valley 28  12 innings  1979 v Polk Co.
Jim Alder, Dobyns-Bennett 27  10 innings  1990 v Sull North
Alan Rowden, Raliegh-Egypt 24  na vs Germantown 1977
B. J. Church, Soddy Daisy 23  10 innings  2000 v ?
Aaron Everett, Loudon
23  10 innings 2004 v Alcoa
Mike White, Powell 22  10 innings 5/22/81 vs Maryville
Mike Minor, Forrest     5/16/05 22  10 innings 2005 v Mt. Pleas
Stan Kizer, Loudon
20    8 innings 1987 vs Madisonville
Aaron Everett, Loudon
20  10 innings 2005 v Gibbs
Bill Triplett, Polk Co. 18  12 innings  1979 v Lkout Val.
Terry Powers, Hunters Lane 18  1989
Josh Tidwell, Hardin County 18  1998 8inn v Adamsville
Mike Minor, Forrest 18  10 inn v Summertown 5/17/04

STRIKEOUTS EXTRA INNING GAME (COMBINED)

Larry Knight, Bill Triplett 46  12 innings  1979
Lookout Valley v Polk County  

MOST INNINGS PITCHED               CAREER

Ryan Carrick, Lookout Valley  5 seasons 368     1998-2002
Brad Howard, Oakdale  5 seasons 358.2  1992-96
RA Dickey, MBA
348     1990-93
Matt Scott, Lavergne  4 seasons 298     1999-2002
Jeffrey Stoker, Lookout Valley 297.1  2000-03
John Gorman, USJ 284     1998-2001
Seth Massey, Adamsville 275.2  1991-94
Phillip Pfiefer, Farragut
274.2  2008-11
Tyler Mathis, Covington 267.0  2003-06
Ryan Abrams, Goodpasture 255.2  1995-98
Rob Catapano, Farragut 247.0  2003-06
Brantley Jones, Kingsbury 245     1964-66
Aaron Rule, Seymour 243     1999-2002
Jeff Browning, Knox Halls 241     1984-87
Tyler Newman, Chester Co. 232     2000-03
Rodney McBride, White Station 230     1991-94
Coty Green, Baylor 229.2  2003-06
Jon Dickens, ECS 227.1  1993-96
John Bilbrey, Cumberland County
226.2  2009-12
Tim Lewis, Hunters Lane 225.2  1990-93
Jay Akin, Craigmont 225     1989-93
Dylan Slayton, Trenton-Peabody 222     2010-13
Eric Brandon, FRA 219     1997-2000
Chad Wallace, Rutledge 217.1  1995-98
Scott Jaynes, Chuckey-Doak 217     1994-97
Michael Wilcheck, Briarcrest 216.1  1994-97
Todd Dunlap, Goodpasture 213.1  1999-2001
Robert Matlock, Jackson Christian 211.2  2000-03
Hayden Shrum, Macon County 211     2002-05
Lee Lockhart, Harding Academy
210     1989-92
Chris Gagyi, Adamsville 210     1992-95
Mickey Dobson, Westview 206     2000-02

SEASON

R. A. Dickey, MBA 118     1993
Brantley Jones, Kingsbury 113     1966
Chandler Ganick, Brentwood Academy 107     2001
Jonathan White, Milan 106     2004
Matt Scott, Lavergne 105     2002
Matt Williams, Oneida 103.2  2015     
Zac Primm, Oakland 102     2003
Ryan Johnson, Davidson Academy 100.1  2003
David Hesson, Seymour 100     1982
Tyler Mathis, Covington   99.1  2006
Drew Hayes, McKenzie   99.0  2006
Jeremy Reed, Lookout Valley   98     1998
Wil Crowe, Pigeon Forge   98.0  2013
Chris Gagyi, Adamsville   96.1  1995
Philip Pfiefer, Farragut   96.1  2010
Doug Vincent, Brentwood   96     1999
David Brown, Kirby   95.2  1986
D Sims, Dyer County   95.0  2007
Stuart Pomeranz, Houston   94     2003
Bryan Smith, Eagleville   94     2012
Jeffrey Terrell, Marshall County   93     1999
Matt Kee, Jackson Christian   92.1  2000
Skyler Harrison, Halls   92.1  2013
John Gorman, USJ   91.2  2001
Josh Paxton, Houston   91     1996
Kyle Waldrop, Farragut   91     2004
Chad Bell, South Doyle   91     2007
Bryan Smith, Eagleville   91     2010
C Davidson, Bradley Central   90.2  2007
Jimmy Pittman, Messick   90     1970
Bubba Vincent, Coffee County   90     2004
P Taggart, JCS   90     2007
Stephen Gant, Decatur Co.-Riverside   90     2010
Brady Bramlett, Arlington   90     2012
Jim Evans, Christian Brothers   89     1967
Brett Wilson, Murf Oakland   88.2  2008
Brandon Crowe, Science Hill   87     1998
Matt Packer, Christian Brothers   87     2006
Blake Talbott, Jackson South Side   87     2006
Wil Crowe, Pigeon Forge   87     2012
Kenny Pillow, Kirby   86.2  1985
Stephen Shao, Mount Juliet   86.1  2003
Brandon Summey, Sullivan North   86.1  2003
Beau LeJeune, Fairview   86     2003
Mikie Minor, Forrest   86     2005
Mikie Minor, Forrest   86     2006
Clayton Gant, USJ   86     2007
Drew Hall, Goodpasture   86     2014
Walker Malone, Meigs County   86     2016
David Bradley, Clinton   85     1984
Matthew Lopez, Clinton   85     2001
Lance Scoggins, Bolton   85     2003
Chaseton Dudas, Halls   85     2005
Rob Catapano, Farragut   85     2006
Drew Pomeranz, Collierville   85     2006

GAME

Blair Gilbert, White Station 14     1976 v Kingsbury
Mike Phelps, Kingsbury 14     1976 v White Station
Jeff Browning, Knox Halls 14     1986
Mike Malone, Hunters Lane 13     1994
Larry Knight, Lookout Valley 12     1979
Bill Triplett, Polk County 12     1979
Aaron Everette, Loudon 11     2005 v Gibbs  RegSF
David Bradley, Clinton 10     1984
Casey Taylor, Clinton 10     1996
Mickey Dobson, Westview 10     2002 v Obion Co.
Jeremy Hall, Daniel Boone 10     2002
Adam Ledlow, McNairy Central 10     2002 v Jack. SS
Trey Moseley, Sullivan North 10     2004 v Sul. Cent.
Mike Minor, Forrest 10     2005 v Mt. Pleas
Drew Housewright, Gibbs 10     2005 v Loudon RSF
Shane Wooten, Davidson Academy   9     1992
Brandon Summey, Sullivan North   9     2003 v Ch.- Doak
Trey Moseley, Sullivan North   9     2004 v Unicoi  ShO

CONSECUTIVE INNINGS WITHOUT A WALK

Matt Scott, Lavergne 67  2002
   

MOST SAVES                                CAREER  min. 9

Mike Jordan, Farragut 23    1978-81
Scott Wells, Notre Dame 18    2005-2008
Casey Fones, Riverdale 16    2001-02
Conner Sugg, Mt. Juliet 15    2012
Josh Payne, Houston 14    1998-2000
Drew Hayes, McKenzie 14    2003-06
Ty Wooton, Harding Academy
12    2014-17
Drew Pomeranz, Collierville 11    2005-07
Jeff Sharp, Knox Halls 10    1975-78
Ryan Fly, Houston 10    1999-2001
Daniel Baugh, Bolton 10    2001-02
Patrick Ervin, Kirby   9    1987
Travis Horshel, Franklin Road Academy   9    1997-2000
Clint Alexander, Riverdale   9  2001-04
   

SEASON  minimum 6

Conner Sugg, Mt. Juliet 15    2012
Mike Jordan, Farragut 14     1982
Scott Wells, Notre Dame 10     2007
Mike Jordan, Farragut   9     1981
Patrick Ervin, Kirby (Memphis)   9     1987
Ben Bostic, Hendersonville   9     2003
Clint Conrad, Ripley   9     2003
Casey Fones, Riverdale   8     2002
Casey Fones, Riverdale   8     2003
Bryan Joyner, Bartlett   8     2007
Craig Williams, Oak Ridge   7     1985
Aaron Edwards, CBHS   7     1997
Pete Compton, Brentwood Academy   7     2003
David Trent, Clarksville   7     2005
D.J. Sliger, McMinn Co.   7     2005
Ronnie Casey, Hardin Co.   7     2005
Drew Hayes, McKenzie   7     2005
D. Winchester, Lookout Valley   7     2005
Tyler Joyce, Dobyns Bennett   7     2006
Joe Greer, Hardin County   7     2008
Adam Dorris, Hendersonville   7     2010
Cody Miglore, TRA
  7     2011
Logan Beaty, Clarkrange   7     2014
Garrett Dalton, Sequoyah   7     2014
Cole Songer, McCallie   7     2014
Davis Jackson, Summit   7     2016
Kobe Carter, Hendersonville   7     2017
Will Duffee, Stewarts Creek   7     2017
Tyler Shaver, Jefferson County   7     2017
Jeff Sharp, Knox Halls   6     1977
Byron McCollum, Gallatin   6     1986
Paul Shelton, Coffee County   6     1996
Wesley Fink, Clarksville   6     2003
Dylan Cupples, Dyer County   6     2004
Chris Sturdivant, Bartlett   6     2006
Coty Woods, Riverdale   6     2006
Brenton Bates, Gibbs   6     2010
Will Heflin, Morristown West   6     2013
Reid Cantrell, CAK   6     2014
Corbin Brooksbank, McCallie   6     2015
Levi Everett, Powell   6     2015
Chance Gibson, South Gibson   6     2017
Derick Junker, Blackman   6     2017
Riley Watkins, ECS   6     2017

DEFENSE

FIELDING PERCENTAGE                                      CAREER  (minimum 100 chances)

Cale Alexander, TRA
 .984  742 TC (664/66/12)    2009-12
Wilson Prestage, TRA
 .982  601 TC (553/37/11)    2008-11
Daniel Allison, Lookout Valley  .978  632 TC                        2004-07
Nick James, TRA
 .969  353 TC (325/14/11)    2009-12
Matt Montgomery, Creek Wood  .967  181 TC (159/16/6)      2004-07
Wayne Kendrick, Riverdale  .961  363 TC  (126/223/14) 2000-03
Justin Humphrey, Riverdale  .954  460 TC  (413/26/21)   2000-03
Wes Whitehead, Knox Halls  .946  314 TC  (57/240/17)

SEASON  (minimum 60 chances)

Adam Thomas, Lookout Valley 1.000   202 TC                     2003
Cale Alexander, TRA
1.000     77 TC                     2010
Nick James, TRA
1.000     62 TC                     2010
Austin Snyder, Tennessee   .994   176 TC (153/22/1)   2008
Wilson Prestage, TRA
  .993   136 TC                     2010
Wilson Prestage, TRA
  .991   216 TC                     2011
Cale Alexander, TRA
  .989   355 TC                     2012
Dustin Whitlock, TRA
  .987   150 TC                     2009
Cliff Hardy, Mt. Juliet   .985     66 TC (37/28/1)
Cory Hilton, Elizabethton   .982   284 TC (262/17/5)   2007
Cory Snyder, Tennessee   .982   111 TC (49/60/2)     2008
Chase Cunningham, Tennessee
  .982   111 TC (100/9/2)     2010
Wayne Kendrick, Riverdale   .978   135 TC (48/84/3)
Dylan Crockett, Tennessee
  .978   179 TC (151/24/4)   2010
Dusty Gill, Riverdale   .976     83 TC (38/43/2)
Drew Hyder, Elizabethton   .975     81 TC (75/4/2)       2007 
Austin Snyder, Tennessee
  .974   228 TC (196/26/6)   2010
Trey Richardson, TRA
  .973     75 TC                     2009
Wilson Prestage, TRA
  .968   249 TC                     2009
Wes Whitehead, Knox Halls   .967   123 TC (30/89/4)
Wayne Kendrick, Riverdale   .966   119 TC (45/70//4)
Kyle Bowers, Creek Wood   .964   196 TC (168/21/7)

PUT OUTS                              CAREER

Adam Thomas, Lookout Valley 1093  1999-2003   5 seas.
Gabe Rivers, Covington   804  2003-06
Chris Harris, Jackson Christian   734  2000-03       4 seas
Cale Alexander, TRA
  664  2009-12
Justin Mundy, Davidson Academy   612  2000-03
Wilson Prestage, TRA
  553  2008-11
Kyle Bowers, Creek Wood   531  2003-06
Coty Green, Baylor   451  2005-06
Ben Hendrix, Hendersonville   445  2006-09
Chris Fox, Davidson Academy   417  2000-present
Justin Humphrey, Riverdale   413  2000-03
Joe Stalnaker, Kirby   411  1985-88
Mike Harrell, Beech   354  1996-98
   

SEASON

David Richardson, Hendersonville 360     2003
Cale Alexander, TRA
334     2012
Gabe Rivers, Covington 312     2006
Taylor Walker, Riverdale
300     2012
Tim Clounch, Lookout Valley 264     1994
Cory Hilton, Elizabethton 262     2007
Coty Green, Baylor 255     2006
Jordan Livesay, Gibbs 255     2007
Chris Fox, Davidson Academy 246     2003
Chris Harris, Jackson Christian 243     2003
Justin Humphrey, Riverdlae 237     2003
Wilson Prestage, TRA
225     2009
Cale Alexander, TRA
225     2011
Nick James, TRA
218     2012
Chuck Ray, Kirby 216     1985
Mike Harrell, Beech 215     1998
Justin Mundy, Davidson Academy 211     2002
Daniel Allison, Lookout Valley 209     2007
Kyle Bowers, Creek Wood 206     2006
Wilson Prestage, TRA
205     2011
Ben Hendrix, Hendersonville 201     2009
Chris Harris, Jackson Christian 200     2002

ASSISTS                              

CAREER

Ty Wooton, Harding Academy
319  2014-17
Corey White, Hendersonville 235  1999-2002
Justin Hawkins, Lookout Valley 235  2001-2005  5 seas.
Gunter Delashmit, Covington 230   2003-06
Jarrod Payne, Tennessee
230   2006-09
Cody Willoughby, Davidson Academy 226   2000-03
Wayne Kendrick, Riverdale 223   2000-03
J.T. Moody, TRA
223   2009-12
Steve Menotti, Kirby 217   1985-88
David Owen, TRA
202   2009-12
Matt Campbell, Riverdale 196   1999-2002
Houston Thiel, Creek Wood 184   2003-06
Buck Dawson, Creek Wood 184   2004-2007
Grant Huddleston, Lexington
172   2009-11
Clint Alexander, Riverdale 149   2001-2004
Josh Carman, Beech 137   1997-99
David Grollneck, Jackson Christian 133   2000-03
Jeff Hunter, Creek Wood 121   2003-05
Lee Mauney, Jackson Christian 114   2000-03

SEASON

Jacob Wilson, Bartlett 111     2007
Chris Armstrong, Gibbs 106     2007
Mikey Cox, Sullivan North   99     1999
Shawn Wright, Sullivan North   98     2004
Trevin Ayers, Riverdale
  97     2012
Geoff Hinkle, Sullivan North   96     2004
Colby Carey, South Gibson
  92     2016
Adam Woodard, Jackson Christian   87     2000
Ty Wooton, Harding Academy
  87     2016
Jarrod Payne, Elizabethton   85     2007
Ty Wooton, Harding Academy
  85     2015
Wayne Kendrick, Riverdale   84     2003
Steve Menotti, Kirby   82     1987
Ty Wooton, Harding Academy
  82     2017
Matt Campbell, Riverdale   81     2001
Cody Willoughby, Davidson Academy   81     2002
Gunter Delashmit, Covington   81     2004
Chris Fowler, Jackson Christian   80     2001
Josh Hill, Lookout Valley   80     2005
Garth Thomas, Beech   79     1998
Drew Huff, Riverdale
  79     2012
Taylor Bates, Mt. Juliet   77     2004
Ethan Williams, Creek Wood   74     2007

MOST COACHING WINS (CAREER)

Buster Kelso, Christian Bros 1029-306  active '18
Phil Clark, Skyview/G'town/Bartlett 929-296 retired 2015
Jeff Hopkins, Collierville + 904-560 retired '15
Mike Ritz, Dobyns Bennett 853-332 thru '08
Gene Etter, Baylor 864-398 retired 2015
Charlie Baxter, Unicoi County 826-289 retired '14  4 State Titles
Joe George, Marshall County 809-282 retired 2010
Bill Thompson, Loudon
741-418  retired 2013
Joe Bridges, Ripley/Adamsvile 686-342 retired 07
Ernie Smith, David Lipscomb 669-171 current thru '06
Tommy Pharr, Farragut/CAK 662-166 active '18
Johnny Growe, Jack. Southside 661-??? retired '13
John McNeal, Friendship Christian 645-266 active '18
Mack Hawks, Oakland 629-334  active '18
Jerry Mathis, Tullahoma 615-?        retired   1 State Title
George Holt, White Station 584-223-3            34 years  ret.
Mike Hendrix, Hendersonville 564-352  active 2018
David Dinger, Lookout Valley 549-259  retired 2011
Nick Waggoner, Brentwood 546 wins retired
Eddie Bassham, Mt. Pleasant/CA 524-248 (44-33 at CA)  2011
Tom Mathis, Dyersburg 524-287 retired '13
Bud Bales, Knox Central 509-207  1974-2000
John Berti, DCA 504-285 active '18
Tim Lady, CDoak/NGreene 493-267 retired '15
Pat Swallows, Livingston Acad. 468-205   thru '05   29 yrs
Richard Price, Morristown East 461-248   1976-98
Randy Wallace, Rutledge 447-267
Harold Bodiford, Harding Acad.
413-227  1979-2002   1 State Rup
Preston Ozment, Dyer County 409-136  Retired 2017
Wayne Shanks, Upperman 407-104  retired  2 State Titles
Rick Haddock, Summertown 384-143 retired  1 State Title, Rup
Donald Williams, Hardin County 381-226  retired
Matt Buckner, Farragut 372- 71   active '18
A.C. Williams, Ridgeway 333-132   retired
Jimmy Carey, USJ 239-79   retired